Erken tavuk embriyosunda valproik asitin nöral tüp gelişimindeki olumsuz etkisi üzerine folik asit etkinliğinin değerlendirilmesi.
Effect of folic acid on sodium valproate-induced neural tube defects in early chicken embryos
- Tez No: 267948
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELÇUKİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Anormal nörulasyon aşaması sonucu oluşan nöral tüp defektleri, embriyonel ve fetal dönemde ölümle sonuçlanabildiği gibi, doğum sonrası dönemde medikal, finansal ve sosyal içerikli sorunları da beraberinde barındıran, uzun süreli rehabilitasyon ihtiyacı gösteren konjenital anomalilerdir.Bu çalışmanın amacı valproik asitin (VPA) oluşturduğu orta hat kapanma defektinin folik asit (FA) ile önlenebilirliği olasılığını erken dönem civciv embriyosu nöral tüp gelişiminde araştırmaktır. Nörülasyonu incelemek için 150 adet özel patojen bulunmayan (SPF) yumurta kullanıldı. SPF yumurtalar 5 grupta incelendi (n:30). Tüm gruplar 30 saat boyunca 37,2 ± 0,1 °C sıcaklık ve % 60 ± 5 nem oranında inkübe edildi ve Hamburger ? Hamilton sınıflamasına göre 9. evrede bir embriyolojik gelişme elde edildi. 30ncu saat çalışmasında A grubu kontrol grubu olarak, inovo B grubuna 0,2 ml serum fizyolojik (SF), C grubuna ? VPA grubu (120mg/1000ml-tedavi edici plazma seviyesi) 0,72 miligram / 0,2 mililitre valproik asit , D grubuna ? FA grubu (400mcg günlük doz) 0,342 mikrogram / 0,2 ml folik asit, E grubuna - VPA+FA grubu 0,72 miligram + 0,342 mikrogram / 0,2 ml valproik asit + folik asit enjekte edildi. 72. saatin sonunda tüm embriyolar yumurtadan çıkartıldı ve hematoksilen eozin ile histolojik, P53, bcl2, Tunnel, Caspase 3 ile immünohistopatolojik olarak incelendi. A, B, D, gruplarında nöral tüp defekti saptanmazken, C grubunda ölen 8 embriyonun tümünde NTD gözlendi, 12 embriyoda gelişme geriliği izlendi. E grubunda ölen embriyo saptanmazken, sadece 8 embriyoda gelişme geriliğine rastlandı.Bu bulgular, tavuk embriyosunda nörulasyon aşamasında valproik asitin yaratmış olduğu teratojenitenin, folik asit etkisiyle önlenebilir olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Neural tube defect (NTD) which is a consequence of abnormal neurulation can cause serious medical problems in the prenatal and postnatal periods, can even lead to death. Besides, this congenital malformation has financial and social negative effects.The aim of this study is to elucidate the preventive effect of folic acid on teratogenic effects of VPA in early stage chick embryos on neural tube development. Hundred and fifty specific pathogen-free (SPF) chick eggs were used to investigate the neurulation. SPF eggs were invastigated in five groups (n:30). All of the groups were incubated at 37,2 ± 0,1 °C and 60 ± 5 % relative humidity for 30 hours and the ninth stage of the embryonic development as defined by Hamburger and Hamilton, was reached. At the 30th hour A group - control group, B group - saline injected group(0.02 ml), C group - VPA group(120mg/1000ml- therapeutic plasma level was given for each egg 0.72mg in 0.02ml saline solution), D group - FA group(400mcg was given for each egg 0.342mcg in 0.02ml saline solution) and E group - VPA-FA group(0.72mg VPA-0.342mcg FA). At the end of 72 hours all of embryos were extracted from eggs and they underwent pathological examination with hematoxilen eosine with pathological and immunuhistopathological examinations with P53, bcl2, Tunnel, Caspase 3. A, B, D, groups, showed no neural tube defects. 8 embryos were died in group C while there were 12 embryos with retarded embryological development. No death was noticed in E group. Only 8 embryos were detected with reduced development stage in group E.These findings showed that folic acid effectively prevents the teratogenic influence of VPA on chick embryo at neurulation stages.