Erken tavuk embrı̇yolarında manyetı̇k rezonans görüntülemenı̇n orta hat kapanmasına etkı̇sı̇
Effect of magnetic resonance imaging on midline closure of early chick embryos
  1. Tez No: 384222
  2. Yazar: EMRAH KANTARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AĞAHAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Nöral tüp defekteleri embriyonel hayatın ilk haftalarında beyin, spinal kord ve omurgada kapanma hatası sonucu ortaya çıkan bir grup kranial ve spinal anomalidir. Nöral tüp defektleri, topluma getirdiği sıkıntılarının yanı sıra önlenebilir olması nedeniyle ciddi araştırma konusu olmuştur. Magnetik rezonans görüntüleme (MRG) insan vücudu üzerinde güçlü bir manyetik alan oluşturmak suretiyle insan vücudunun yaklaşık %63' ünü oluşturan hidrojen atomlarının dağılımına göre insan vücudunu haritalandıran bir görüntüleme tekniğidir. Biz bu çalışmada güncel bir görüntüleme yöntemi olan Manyetik Rezonans Görüntülemenin civciv embriyolarında orta hat kapanmasına etkisini ve NTD oluşturup oluşturmadığını incelemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Neural tube defects (NTD) occur in the first weeks of embryonic life and develop due to incomplete closure of neural tube. Alongside their social consequences NTD are important because of their preventability Magnetic resonance imaging (MRI) principles are based on mapping hydrogen atoms that forms approximately 63% of human being. In this study we aimed to research effect of MRI on midline closure of chick embryos and whether cause NTD or not.