Kalp yetmezliğinde klinik ve ekokardiyografik kardiyak fonksiyonların ADMA ve inflamasyonla ilişkisi
ADMA and Heart failure
  1. Tez No: 267974
  2. Yazar: SEVİL ALEMDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kalp yetmezliği insidansı son on yılda iki kat artmıştır ve kalp yetmezliği mekanizmaları tam olarak anlaşılamamıştır. Endotel kaynaklı Nitrik Oksit (NO) en potent vazoaktif maddedir, vazodilatasyon yapar, aynı zamanda anti-inlamatuvar ve anti-trombotik etkileri vardır.Bundan dolayı Nitrik Oksit'e endojen antiaterojenik ajan denilmektedir.NO sentezinde veya bioaktivitesindeki bir bozukluk Kardiyovasküler Hastalık riskinde artışa neden olmaktadır. Nitrik Oksit endotel hücrelerinde bir aminoasit olan L-arjininden NitRik Oksit Sentaz (NOS) aktivasyonuyla sentezlenmektedir.Asimetrik dimetilarjinin (ADMA); Nitrik Oksit Sentaz'ın endojen kompetetif inhibitörüdür.Endojen molekül olan ADMA insan plazma ve idrarında tespit edilebilir. ADMA, L-arjinin aminoasitiyle yapısal homoloji götserir.Endoteliyal L-arjinin ?NO yolağındaki bozukluk sonucu endotelyal disfonksiyon görülen durumlarda(örneğin; Aterosklerozis, Kronik Kalp Yetmezliği, Hiperkolesterolemi, Diabetes Mellitus ve Hipertansiyon) ADMA plazma seviyeleri yüksek bulunmaktadır.İki tip kalp yetmezliğ. vardır: Sistolik Kalp Yetmezliği(EF< %50) ve Diyastolik Kalp Yetmezliği(EF> %50). Son yıllarda kalp yetmezliği tanısında Natriüretik peptidlerin kullanımı artmıştır.Bugün kalp yetmezliği tanısının konulması ve prognozununbelirlenmesinde pro-BNP önemli bir belirteçtir. BNP ventriküllere özgü tek natriüretik peptidtir.BNP prekürsörü olan pro-BNP miyositlerin granüllerindepolanır.Kalp hastalıklarının patogenezinde inflamatuvar mediyatörlerin önemli rollerinin olduğu bilinmektedir.CRP bir beta-globülindir ve çok duyarlı nonspesifik inflamasyon, doku hasarı ve infeksiyon markırıdır.Yapılan çalışmalarda farklı etyolojilere bağlı kalp yetmezliğinde hs-CRP'nin serum düzeyinin yükseldiği ve komplikasyonlarla korele olduğu görülmüştür.Biz bu çalışmamızda; Sistolik Kalp Yetmezliği olan 17 hasta ile Diyastolik Kalp Yetmezliği olan 15 hastanın serum pro-BNP, hs-CRP ve ADMA düzeyleri arasında fark olup olmadığını araştırdık.Sonuçta biz;serum pro-BNP, hs-CRP ve ADMA düzeylerini sistolik kalp yetmezliği olan hastalarda daha yüksek bulduk, iki grup arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı çıktı.(p < 0.05) Ayrıca ADMA, proBNP ve hs-CRP arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon tespit edilmediğinden etkilerinin birbirlerinden bağımsız olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Heart failure incidence has doubled over the last decade and the occurrence of the heart failure mechanisms were not exactly understood.Endothelium-derived nitric oxide(NO) is the most potent endogenous vasodilator and by virtue of its anti-inflamatory and antitrombotic affects, it is an endogenous anti atherogenic agent. Accordingly impairment of no synthesis or bioactivity may increase the risk of Cardiovascular Disease.In endothelial cells Nitric Oxide is synthesized from the aminoacid Larginine by the action of the Nitric Oxide Synthase(NOS).Asymmetric dimethylarginine (ADMA) is an endogenous competitive inhibitor of Nitric Oxide Synthase. This is an endogenous molecule which can be detected in human blood and urine. It shows structural homology to the aminoacid L- arginine.Elevated ADMA plasma levels have been reported in connection with diseases associated with an impaired endothelial L-arginine ?NO pathway and endothelial dysfunction such as Atherosclerosis, Chronic Heart Failure,Hypercholesterolemia, Diabetes Mellitus( DM) and Hypertension. There are two types of the heart failure. Systolic heart failure (EF 50%). In recent years, the use of the plasma natriuretic peptides in the diagnosis of the heart failure was increased. Today pro-BNP which importance was understood recently, is significant for the diagnosis of the heart failure. BNP is the only specific natrüretik peptid for cardiac ventricles. Pro-BNP which is the precursor of BNP are deposited in the granules of myocytes.It is known that the potential importance of inflammatory mediators in the pathogenesis of the heart diseases.CRP is a beta- globulin and a highly sensitive non-specific inflammation, tissue damage and infection marker.