Yenidoğan kuvözlerinin oluşturduğu manyetik alanın ratlardaki davranış modelleri üzerine etkisi
The effect of magnetic field generated by infant incubators on behavioral models of rats
  1. Tez No: 267988
  2. Yazar: SALİH AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MANSUR TATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Elektrik enerjisi kullanarak çalışan cihazlar, elektromanyetik alan oluşturmakta veyaymaktadır. Çalışmamızın amacı, elektrik enerjisi ile çalışan kuvözlerin oluşturduğumanyetik alanın yenidoğanlar üzerinde olası zararlı etkilerinin araştırılmasıdır. Buamaçla çalışmamızda 48 rat kullanılmış ve 3 gruba ayrılmıştır. Her grup yenidoğan 16rattan oluşmaktadır. Çalışma grubu ratları 15 gün süreyle çalışan kuvözde, Kontrol Igrubu ratları kuvöz dışında ve Kontrol II grubu ratları da kapalı kuvözde bekletilmiştir.30 gün sonra ratlar su labirent testi, açık alan testi ve yükseltilmiş artı labirent testinetabi tutulmuştur. Su labirent testinde çalışma grubu ratları platformu daha uzun süredebulmuştur. Açık alan testinde çalışma grubu ratlarının santral zonda kalma süre veyüzdesinin, vertikal hareket sayısının azaldığı, periferik zonda kalma süre veyüzdelerinin, miksiyon sayısının arttığı görülmüştür. Yükseltilmiş artı labirent testindeise çalışma grubu ratlarının süslenme, miksiyon ve defekasyon sayılarının arttığı, fakatdiğer değişkenlerin fark etmediği görülmüştür. Çalışma grubu ratlarının her üç testte dekontrol gruplarına göre birçok değişkende davranış modellerinin değiştiği ortayaçıkmıştır. Sonuç olarak, çalışma grubu ratlarındaki bu etkilenme göz önüne alındığındayenidoğanların uzun süreli kuvöz bakımında kalmaları durumunda hayatlarının ilerikidönemlerinde anksiyete bozukluğu, psikiyatrik hastalıklar ve bilişsel fonksiyonlarındagerilik görülebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The devices using electrical energy, constitute and spread electromagnetic field. Thepurpose of the study is to determine the possible adverse effects of incubators, workingwith electrical energy, on newborn infants. For this purpose 48 rats were used andseperated into 3 groups. Each group were consisted of 16 newborn rats. The workinggroup rats were kept in the working incubator for 15 days, Kontrol I group were keptoutside of the incubator and Kontrol II group were kept in the non-working incubator.After 30 days the rats were subjected to Morris water maze test, open field test andelevated plus maze test. In water maze test the platform were found in much longer timein working group rats. In open field test, staying time and percent in central zone,vertical movement decreased and staying time and percent in peripheral zone, mictionof the working group rats were increased. In elevated plus maze test increasement wereseen in grooming, defecation and miction in working group rats while otherdeterminants did not change. Working group rats were differed in behaviour models formost of the determinants in the tests. Conclusively, when response of the workinggroup rats to electromagnetic field is considered, anxiety disorders, psychiatric diseases,underdevelopment of cognitive function of the newborns in the future life period can beobserved if stayed in the incubator for a long time.