Desing of performance analyzer for radiant heaters and baby incubators based on quality standards
Radyant ısıtıcıların ve bebek kuvözlerinin kalite standartlarına göre performans analizörü tasarımı
  1. Tez No: 576968
  2. Yazar: RAMAZAN SOYTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BİNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Radyant ısıtıcı, erken doğmuş bebeklerin ve özellikle de zayıf, dayanıksız yeni doğmuş bebeklerin bulaşıcı hastalıklardan korunması için içine konulduğu, belirli sıcaklığı olan aygıttır.TS EN 60601-2-21 standardına göre üretilmektedir. Erken ve/veya sorunlu doğan bebekler, vücut sıcaklığını kararlı ve gerekli düzeyde tutamadıkları için, sağlık koşullarının kötüleşmesini önlemek amacıyla, steril bir ortamda sabit sıcaklığa; belli bir oranda neme sahip, anti-bakteriyel bir filtreden geçirilmiş taze havaya; uykularının bölünmeyeceği bir sessiz ortama, hemşire bakımına ve doktor gözetimine gereksinim duyarlar. Bu gereksinimi karşılamak üzere bebek kuvözleri üretilirler. Kuvözler TS EN 60601-2-19 standardına göre üretilmektedir. Standartta belirtilen performans testlerinde başarılı olan cihazlar piyasaya sürülmektedir. Ayrıca her ülkede kalite kontrol amacıyla belirli dönemlerde bu testler gerçekleştirilmedir. Piyasada her iki cihazında kalite kontrol amacıyla performans testlerini gerçekleştirecek bir ürün bulunmamaktadır. Bu tez çalışmasında her iki cihazın performans testlerini sağlayacak donanımın teknolojik özellikleri, ölçüm kapasiteleri ve ölçüm doğrulukları incelenmiştir. İncelemeler sonucunda performans testleri için kullanılacak ekipmanın aynı donanım içinde olmasında herhangi bir problemin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The radiant heater is a device with a certain temperature at which the premature babies and, in particular, the weak, unstable newborns are placed in order to protect them from infectious diseases. It is produced according to TS EN 60601-2-21 standard. Early and / or troubled infants have a constant temperature in a sterile environment to prevent worsening of their health, as they cannot keep the body temperature stable and necessary; fresh air passed through an anti-bacterial filter having a certain proportion of moisture; they need a quiet environment where their sleep cannot be divided, nursing care and doctor supervision. Baby incubators are produced to meet this requirement. The incubators are manufactured according to TS EN 60601-2-19 standard. The devices specified in the standard which are successful in the performance tests are driven to the market. In addition, these tests are carried out at certain times for quality control purposes in each country. There is no product in the market that will carry out performance tests for quality control on both devices. In this thesis, the technological characteristics, measurement capacities and measurement accuracy of the equipment that will provide performance tests of both devices are examined. As a result of the examinations, it is seen that there is no problem in the equipments used for performance tests in the same equipment. For all measurements, experimental results are compared with the reference (calibrator) values. Results show that sensor values are in good agreement with the expected (calibrated) values.