Yenidoğan kuvözleri için performans test ünitesi
Performance testing unit for neonatalincubators
  1. Tez No: 355575
  2. Yazar: EMRE ÖZDEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET RAHMİ CANAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Erken ve/veya sorunlu doğan bebekler, vücut sıcaklığını gerekli düzeyde ve kararlı tutamadıkları için bakıma ihtiyaçları vardır. Yenidoğan kuvözleri bu gereksinimi karşılamak için kullanılmaktadır. Yenidoğan kuvözleri, ısıtma, havalandırma, nemlendirme gibi işlevleri yerine getirmektedir. Bundan dolayı bu kuvözlerin performans testleri de önemlidir. Yenidoğan kuvözlerinin performans testleri TS EN 60601-2-19 standartlarına göre yapılmaktadır. Mevcut test cihazları teknolojik özellik, ölçüm kapasitesi ve ölçtüğü parametre cinsi ve sayısı bakımından yetersiz kalmaktadır. Bu tez çalışmasında, Ultraviyole ışık şiddeti ve oksijen saturasyonu parametrelerini de ölçebilen yenidoğan performans test ünitesi - ALMULA gerçekleştirilmiştir. Ünite de ARM7 Cortex M3 mikrodenetleyicisi kullanılmıştır. Sistemin yazılımı için MDK ARM Keil-C derleyici programı kullanılmıştır. ALMULA mevcut test cihazlarından 2 kat daha yüksek çözünürlüğe sahiptir. ALMULA ile mevcut cihazlardan yaklaşık 90 kat daha fazla ölçüm gerçekleştirilebilmektedir. ALMULA'nın maliyeti en ucuz mevcut cihazdan 5 kat daha ucuzdur.
Özet (Çeviri)
Babies, who are born too early and/or born with some problems, can't keep their body warm in necessary life level that's why care is needed. Baby incubator is produced to supply for these requirements. The incubators carry out heating, ventilation, and humidification functions. Therefore, performance testing of these incubators is also important. Performance tests of neonatal incubators are performed as per TS EN 60601-2-19 standards. Available test equipments are insufficient in point of their technological features, measuring capacities and parameters that measure the genus and number of. In this thesis, an neonatal performance testing unit - ALMULA has been performed to measure the parameters of ultraviolet light intensity and oxygen saturation. ALMULA has resolution about 2 times higher than available devices. ARM7 Cortex M3 microcontroller has been used in ALMULA as a controller. MDK ARM Keil-C compiler program has been used in system for microcontroller program. Measurements can be carried out by ALMULA that are 90 times higher than available devices. ALMULA is 5 times cheaper than the cheapest available devices.