Ankara'da sağlık personelinin mevsimsel ve/veya Pandemik A (H1N1) grip aşısı yaptırmayı düşünme ve uygulama sonrasında görülebilecek bazı istenmeyen etkilerin görülme sıklığı
The frequency of vaccination and some adverse effect after seasonal influenza and/or Pandemic A (H1N1) influenza vaccination in health care workers (HCW) working in Ankara.
  1. Tez No: 267991
  2. Yazar: ASİYE UĞRAŞ DİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. NUR AKSAKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Araştırmada, Ankara'da görev yapan bazı sağlık personelinde mevsimsel ve/veya pandemik A (H1N1) grip aşısı uygulaması sonrasında görülebilecek bazı istenmeyen etkilerin görülme sıklığını saptamak amaçlanmıştır.Mart-Nisan 2010 yılında, Ankara Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi, Sami Ulus Eğitim Araştırma Hastanesi ve Etimesgut Sağlık Grup Başkanlığı'na bağlı 13 sağlık ocağında yapılan çalışmada 1611 sağlık çalışanına ulaşılmıştır. Ulaşım yüzdesi 79.2'dir.İncelenenlerin %41.1'i daha önce mevsimsel grip aşısı yaptırmış ve yaptıranların %26.1'inde yan etki görülmüştür. Aşıyı yaptırmayanların büyük çoğunluğu, gerek duymadığı ve aşının yan etkilerinden korktuğu için aşı yaptırmadığını ifade etmiştir. 2009-2010 sezonunda incelenenlerin %36.4'ü mevsimsel grip aşısı yaptırmıştır. Bu sezon mevsimsel grip aşısı yaptıranların %28.7'sinde aşı sonrası yan etki ve %36.3'ünde grip benzeri hastalık görülmüştür. Bu yan etkiler beklenen hafif yan etkilerdir. 44 yaş ve altındakilerde ve gıda/ilaç alerjisi olanlarda yan etki görülme sıklığı anlamlı derecede yüksektir. Kadınlarda ve yine gıda/ilaç alerjisi olanlarda grip benzeri hastalık daha sıktır.İncelenenlerin %46.6'sı pandemik grip aşısı yaptırmıştır. Pandemik grip aşısı sonrası, aşı yaptıran personelin %66.4'ünde herhangibir yan etki saptanmıştır. Kadınlarda ve gıda/ilaç alerjisi olanlarda daha fazla yan etki görülmüştür. Pandemik grip aşısı yaptırmayanlar gerek duymadığı için, yan etki sebebiyle, aşıya güvenmediği için, gündemdeki tartışmalar ve çelişkiler yüzünden, başbakan yaptırmadığı için aşıyı yaptırmadıklarını belirtmişlerdir.Sonuç olarak, aşılanma yüzdeleri beklenilenin altındadır. Sağlık çalışanları da toplumun tüm kesimleri gibi gündemdeki tartışmalardan ve çelişkilerden etkilenmektedir. Sağlık hizmetlerinin bu durumdan etkilenmemesi için sağlık çalışanlarının bilgileri eğitimlerle yenilenmeli ve güncellenmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to determine the frequency of some adverse effect after seasonal influenza and/or pandemic A (H1N1) influenza vaccination in health care workers (HCW) working in Ankara.In March-April 2010, 1611 HCW from Ankara Atatürk Educational Research Hospital, Sami Ulus Educational Research Hospital and 13 Primary Health Care from Etimesgut Chairman of Health Group have been reached in the content of study.41.1% of HCW have had seasonal influenza vaccination and 26.1% of who had vaccination, had side effects. Most of HCW, who have not been vaccinated; reported the needlessness of vaccination and fear of side effect as explanation of reason for being not vaccinated. 36.4% of examined health care worker have been vaccinated in season 2009-2010. Side effect in 28.7% and influenza-like illness in 36.3% of health care workers who had vaccination in this season. These side effects are expected mild side effects. In workers whose age 44 and under and had food/medicine allergy, frequency of side effect is significantly higher. İnfluenza-like illness is also more frequent in women and workers who had food/medicine allergy.46.6% of examined HCW had pandemic influenza vaccination. After pandemic influenza vaccination, any of side effect was seen in 66.4% of vaccinated HCW. More side effect was seen in women and health care workers who had food/medicine allergy.As a result, vaccination percents are under expected. HCW, like every part of public, are affected from actual discussions and contradictions. For health services being not effected from these conditions, HCW?s knowledge should be renewed and updated.