Beyin tümörlerinin 3T MR fosfor spektroskopi ile değerlendirilmesi
Beyin tümörlerinin 3T MR fosfor spektroskopi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 267994
  2. Yazar: FATMA BURCU YETİMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KILIÇKESMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ:Fosfor manyetik spektroskopi ATP, membran fosfat gibi beyin metabolitleri ve intrasellüler pH' ın in vivo ve noninvaziv ölçümünü sağlayan bir yöntemdir. Yapılan çeşitli araştırmalarda normal beyin dokusu ve beyin tümöründe fosfat metabolit miktarında fark olduğu anlaşılmıştır. Pi/PCr ve B-ATP/PCr değerlerindeki yükselmeler oksijen yetersizliğini belirlerken, PME ve PDE değerlerindeki yükselmeler membran sentez ve yıkımının göstergeleridir. Biz bu çalışmada normal volunter ve beyin patolojisi olan hastaların beyin fosfat metabolitleri arasındaki farkları ortaya koyduk.Gereç ve Yöntem:ÇAlışmaya 8 normal gönüllü ve 5 hasta dahil edildi. Tüm ölçümler 3T Philips MRG cihazında yüzey fosfor O-140 koil kullanılarak gerçekleştirildi. Olgulardan tümörlü veya normal bölgelerde 3x3x3 cm3 boyutunda tek vokselde fosfor spektroskopi verisi alındı. Her spektra gerekli faz düzeltmesi yapıldıktan sonra 10-15 Hz Gaussian filtraden geçirildi. Sonra spektranın baseline düzeltmesi yapıldı. PCr pik yeri 0 ppm referans noktası olarak belirlendi. PE (6.77 ppm), PCh (6.23 ppm), Pi (4.8 ppm), GPE (3.48 ppm), GPC (2.95 ppm), ATP piklerinin intensiteleri ve intarsellüler pH değerleri AMARES programı ile hesaplandı.Sonuç: Fosfor spektroskopi standart proton spektroskopiden farklı olarak özel sekans gelişimine gerek olmadan dokudaki oksijen yetersizliği ve asidite hakkında direkt bilgi sağlamaktadır. Ayrıca, H spektroskopide membran yapım ve yıkımı aynı Cho piki ile ifade edilirken, fosfor spektroskopi PME ve PDE piklerini birbirinden ayırt edebilerek membran sentez ve yıkım değerlerinin ayrı ayrı ölçümüne olanak sağlamaktadır. Daha fazla sayıda olgu ile yapılacak çalışmalarımız fosfor spektroskopinin hem normal beyindeki, hem de çeşitli beyin patolojilerindeki değerlerinin daha doğru ve tekrarlanabilir olmasına olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose:Phosphorus Magnetic Rezonans Spectroscopic Imaging (31 P MRS) is kind of in vivo and noninvasive MR spectroscopic imaging technique that provides quantitative information about the ATP, membrane phosphate and pH within a given region of interest. the previous studies have shown phosphorus metabolite level differences between the brain tumors and healthy brain tissue. Icrease of Pi/PCr and B-ATP /PCr shows oxygen insufficiency and increase of PME and PDE shows membrane synthesis and breakdown. In this study we showed phosphorus metabolite differences between normal volunteers and brain tumoral pathogenesis.Material and Methods:We had 5 brain tumor pathology and 8 normal volunteers in our study. We used 3T Philips MR and surface P-140 coil. In tumoral and normal sides we got 3x3x3 cm3 singel voxel phosphour spectroscopy. We did baseline correction to spectrospcpy. we did 10-15 Hz Gaussian filtration to every spectra.The prencances of each peak send to AMARES program and then it is optimized. PCr is singlret located at 0 ppm as reference point. PE (6.67ppm), PCh (6.23 ppm), Pi (4.8ppm), GPE (3.48ppm), GPC (2.95ppm), ATP peaks and intarcellular pH values were calculated in AMARES programe.Results:Phosphor spectroscpy differ from proton spectroscopy in that it provides information about oxygen insufficiency an asidity without requiring a special secans. and in H spectroscopy both membrane synthesis and breakdown are shown in Cho but in phosphour spectroscopy information about membrane synthesis and breakdown are prowided PME and PDE separetly. We want to continue this study with more patients for getting more information about normal volunteers and brain tumor patients with phosphour spectroscopy.