Mikrobiyoloji laboratuvarında izole edilen maya mantarlarının Vıtek 2 Compact System ile identifikasyonu ve antifungal duyarlılıklarının tespiti
Identification and antifungal susceptibility of yeast fungi isolated from microbiology laboratory with Vıtek 2 Compact System
  1. Tez No: 267998
  2. Yazar: ARZU RAHMANALI ONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT MET
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Maya mantarları doğada yaygın olarak bulunurlar. İnsanlarda fırsatçı patojen olarak karşımıza çıkan maya mantarları arasından Candida türlerine sıklıkla rastlanmaktadır. Cryptococcoceae ailesi içinde yer alan Candida türleri vücutta gastrointestinal sistem başta olmak üzere mukokutanöz membranlarda bulunurlar. İmmün sistemi ya da anatomik engelleri yetersiz kılan durumlar, invaziv girişimler, sitotoksik kemoterapi gibi durumlar fırsatçı mikozların sıklığını arttırmıştır. Buna bağlı olarak ampirik antifungal tedavi uygulamalarının artmasıyla diençli Non-albicans türleri ortaya çıkmıştır. Bütün bunlar mayaların identifikasyon ve duyarlılık testlerinin önemini ortaya çıkarmıştır.İdentifikasyon ve duyarlılık tespitini otomatize olarak yapan VITEK 2 compact system konvansiyonel yöntemlere göre kullanım kolaylığı olan, kısa zamanda sonuç veren ve daha az ekipman gerektiren bir sitemdir. Çalışmamızda kullandığımız VITEK 2 compact system ile izole ettiğimiz 129 maya mantarının identifikasyon sonuçlarına göre türlerin %48.06 'sı C.albicans idi. En sık olarak tespit edilen C.albicans dışındaki türlerin %17.82'si C.glabrata, %11.62'si C.tropicalis, %7.75'i C.parapsilosis, %6.20'si C.kefry, %3.10'u C.lipolytica, %3.10'u C.dupliniensis ve %2.32'si C.krusei olarak tespit edildi. Tespit edilen antifungal duyarlılık durumlarına göre, Flukonazol' e %3.87 direnç, Vorikonazol'e %0.775 ve Amfoterisin B'ye %0.775 direnç tespit edilmiştir. Flusitozin %100 duyarlı bulunmuştur.Çalışma sonuçları literatürlerle uyumlu olup hastanemizdeki tür dağılımı ve direnç oranları konusunda fikir vermiştir. İdentifikasyon ve antifungal duyarlılık sonuçlarının tespiti sayesinde ülke ekonomisi ve üniversite kaynaklarının etkin ve sağlıklı kullanılmasına yardımcı olabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Yeast fungi are widely distributed in nature. Candida is frequently recovered as an opportunistic yeast fungi pathogen in humans. Candida species belonging to the family Cryptococcoceae are usually found in mucocutaneous membrane and gastrointestinal tract. The frequency of opportunistic fungal infections has increased because of immune deficiency or anatomic defects, invasive essays and cytotoxic chemothreapy. Increasing application of empirical antifungal treatments have emerged resistant Non- albicans species. All these factors have arised the importance of identification and the susceptibility tests of yeast fungi.VITEK 2 Compact System is an automated system for identification and susceptibility testing and it is easy to use, rapid and. also easy for laboratory staff to prepare. Out of 129 yeast like fungi isolated from samples 48.06% of them were C . albicans. The most frequently isolated non-albicans Candida species were 17.82% C. glabrata , 11,62% C. tropicalis, 7.75% C. parapsilosis, 6.20% C. kefry, 3.10% C. lipolytica , 3.10% C .dupliniensis , 2.32% C .krusei respectively.. The rates of antifungal resistance were 3,87% for Fluconazole, 0,775% for Voriconazole and 0,775% for Amphotericin B. All starins were susceptible to Flucitozine.The study outcomes were consisted with previous studies and have suggested about the type distrubution and resistance rates in our hospital. In this study we aimed to identify and detect the antifungal susceptibility rates so that the outcomes will provide for effective utilization of resources both for university and state economy.