Farklı yüzey kaplama malzemelerinin MDF levhaların yüzey özellikleri üzerine etkileri
The effect of different finishing materials of the surface properties of MDF
  1. Tez No: 268067
  2. Yazar: KAMİL MUĞLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH İSTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, yüzeyleri lamine (melamin emdirilmiş dekor kağıdı), PVC ve lake boya ile kaplanmış MDF levhaları kullanılmıştır. Levha örnekleri Bartın'dan ticari işletmelerden temin edilmiştir. Bu üç farklı yüzey kaplama malzemenin MDF levhalarının yüzey özellikleri üzerine etkileri belirlenerek karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, yüzeyi PVC ile kaplanmış MDF levhaların aşınma direnci, lamine kaplı ve lake boyalı levhalardan daha yüksek olduğu görülmüştür. Sigara ateşine dayanım özelliği lake boyalı levhalarda daha yüksek bulunmuştur. Su buharı dayanım ve lekelenmeye karşı mukavemet dirençleri yönüyle her üç yüzey kaplama malzemesi standart kalite değerlerinde bulunmuştur. PVC kaplı levhaların çarpmaya karşı direnç özellikleri, lamine ve lake boyalı levhalardan daha yüksek bulunmuştur. Lake boyalı levhaların çatlamaya karşı direnci, PVC ve lamine kaplı levhalara göre düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, laminates (melamine impregenated paper), PVC and lack paint finished MDF panels were used MDF samples were obtained from commercial storesfrom. The effects of these metarials on MDF panel?s surface were determined and compared to each other. According to the results, PVC coated MDF panels showed higher abrasion resistance compared to laminated and lack painted panels. Cigarette burn test show that lack painted panels performed better than others. Water steam test and staining test results show that all of the three materials performed at standart quality valuves. PVC coated MDF panels showed higher impact resistance than others. Lack painted panels were found inferior in terms of cracking properties compared to PVC and laminated panels.