Binalarda TS 825 hesap yöntemine göre ısı kaybı, yakıt tüketimi, karbondioksit emisyonu hesabı ve maliyet analizi
Basen on TS 825 directivce, analysis of heat loss, fuel consumption, carbondioxide emission and cost for buildings
- Tez No: 268083
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Isıtma maliyetleri ve ısıtma kaynaklı çevre kirliliğinin azaltılmasına daha az enerji tüketen yalıtımlı binaların önemli katkısı olabilir. Bu çalışmada ülkemizin en yaygın kurumu olan okulların yalıtımlı ve yalıtımsız olması durumunda; ısı kaybı, yakıt tüketimi ve tüketilen yakıtın yanması sonucu atmosfere salınan karbondioksit miktarları dört farklı ısı yalıtım bölgesi ve üç farklı yakıt türü için incelenmiştir. Yaşam döngüsü maliyet analizi yöntemine göre ekonomik analiz yapılarak, farklı yalıtımlar birbiriyle kıyaslanmıştır. Daha sonra ısı yalıtım bölgelerinde optimum yalıtım kalınlıkları hesaplanmış, TS 825 hesap yöntemine göre belirlenen yalıtım kalınlıkları ile karşılaştırılmıştır.Yaşam döngüsü maliyet analizi yöntemine göre yapılan ekonomik analiz, tüm ısı yalıtım bölgelerinde yalıtımlı bir binanın yalıtımsız duruma göre daha ekonomik olduğunu, yakıt tüketimi ve ısıtma kaynaklı çevre kirliliğinin azaltılabileceğini göstermiştir.TS 825 hesap yöntemine göre hesaplanan ısı yalıtım kalınlıklarının, ısı yalıtım bölgeleri için hesaplanan optimum ısı yalıtım kalınlıklarından daha yüksek olduğu belirlenmiştir. En yüksek yalıtım kalınlığı dördüncü ısı yalıtım bölgesinde mineral yün (cam yünü) kullanıldığında, en düşük yalıtım kalınlığı ise birinci ısı yalıtım bölgesinde ekspande polistiren köpük ve ekstrüde polistiren köpük yalıtım malzemeleri kullanıldığında elde edilmiştir.Maliyet açısından en avantajlı ısı yalıtım malzemesi ekspande polistiren köpük, ikinci en avantajlı ısı yalıtım malzemesi ise ekstrüde polistiren köpük olarak belirlenmiştir. Tüm bölgelerde en ucuz yakıt linyit kömürü, ikinci en ucuz yakıt ise doğalgazdır. Çevre kirliliği açısından en az karbondioksit emisyonu doğalgaz kullanıldığında ortaya çıkmıştır. Çevreyi en fazla kirleten yakıtın ise linyit kömürü olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The reduction of heating cost of buildings and environmental pollution is possible by insulation. In this study, for a typical school building, the heat loss fuel consumption and CO2 emission were calculated for four different insulation regions in Turkey. The calculations were carried out based on the heating energy requirement of TS 825 directive. The calculations were repeated for three different fuels: natural gas, fuel oil and lignite. Two different operating cases, the continuous and discontinuous, operations were considered in the calculations of the fuel consumptions. Economic analysis were also performed with the different insulation and operation cases. For four different insulation regions, the optimum insulation thicknes were calculated considering different insulation materials. The calculated optimum insulation thicknesses were calculated with the insulation thickness value calculated besed on TS 825 directive.It was observed that depending on the operation rejime of the heating system, the fuel consumption and CO2 emission varies considerable. The fuel consumption differs considerable with the insulation. This difference increases in cold climate regions. It was observed that in all insulation regions, insulated buildings are more economic.The analysis was also performed for three different insulation materials: mineral wool (glass wool), expanded polistre and extrude polistre. It was observed that the most economical insulation material is expanded polistren. For all insulation (climate) regions, the cheapest fuel is lignite, then the natural gas. CO2 emission is lowest when natural gas is used. The lignite causes more environmental pollution than the other fuels.