Östenitik paslanmaz çeliklerin tozaltı kaynak yöntemi ile kaynaklanabilirliği ve mekanik özelliklere etkilerinin incelenmesi
Weldability of austenitic stainless steel with submerged welding method and investigation of it?s effects to mechanical properties
- Tez No: 268089
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, östenitik paslanmaz çelik (AISI 304) parçalar tozaltı kaynak yöntemi kullanılarak birleştirilmişlerdir. Birleştirme işleminde koruyucu toz, ilave tel ve parça kalınlığı sabit tutulurken kaynak hızı, kaynak akımı ve voltajı değiştirilerek bu parametrelerin birleştirmeye olan etkileri araştırılmıştır. Elde edilen kaynaklı parçalardan standart metalografik muayene yöntemlerine uygun olarak numuneler hazırlanmış, mikroyapı ve sertlik değişimleri incelenmiştir. Ayrıca bu birleştirmelerden standartlara uygun olarak çekme testi numuneleri hazırlanmış ve çekme işlemine tabi tutulmuştur. Elde edilen bilgiler, birbirleri ile ve litaratür ile karşılaştırılarak ayrı ayrı tartışılmıştır.Bilim Kodu : 710.1.092Anahtar Kelimeler : Paslanmaz, Tozaltı, Östenitik paslanmaz çelikSayfa Adedi : 101Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Cemil ÇETİNKAYA
Özet (Çeviri)
In this study, the parts of austenitic stainless steel (AISI 304) were combined with the submerged welding method. While some welding parameters were stable in the assembling process, the effects of these parameters to assembling were investigated by varying welding velocity, welding current and voltage. The convenient specimens as standard metallographic test methods were prepared and microstructures and hardness were investigated. In addition, the tensile specimens from these welded assemblies were prepared as tensile test standards and the tensile tests to the specimens were applied. Attained information were compared each others and discussed one by one with literatures.Bilim Kodu : 710.1.092Anahtar Kelimeler : Stainless steel , Submerged, austenitic stainless steelsSayfa Adedi : 101Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Cemil ÇETİNKAYA