Trafikte seyahat eden ve ilaç firmalarında çalışan tıbbi mümessillerin ilkyardım bilgi düzeyinin ölçülmesi: Ankara ili örneği
Measurement of the first aid knowledge level of the medical representatives traveling through traffic: Ankara case
  1. Tez No: 268107
  2. Yazar: DEĞER ŞANLIER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, İlk ve Acil Yardım, Health Education, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışma tıbbi mümessillerin ilkyardım konusundaki bilgi düzeylerini tespit etmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın evreni Ankara ilinde faaliyet gösteren ilaç firmalarında çalışan tıbbi mümessiller olup, örneklemi çalışmaya katılmayı kabul eden gönüllü bireylerdir.Katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak uygulanmış, elde edilen veriler SPSS 15 programında değerlendirilerek tablolaştırılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı, yüzde alınmış, Anova, Kruskalwallis testleri kullanılarak istatiksel değerlendirmeleri yapılmıştır.Tıbbı mümessillerin %32'si kadın, %68'i erkek olup %60,6'sı 21-30 yaş arasındadır. Bireylerin %63,3'ü 1-5 yıl arası ilaç firmasında çalışmakta, %51,3'ünün çalıştıkları kurum ilk kurumudur. Ayrıca mümessillerin % 84,3'ü yaptıkları işten memnun olduklarını, % 34,7'si günde 101-200 km arasında yol katettiklerini; %90,4'ü araba ile seyahat ettiklerini; %81,3'ü seyahat sırasında trafik kazasına şahit olduklarını bildirmişlerdir. Bireylerin %64,1'i kaza sırasında ilkyardım yapamamış %62,7'si ilkyardım kursu almamış,%88'inin sertifikası yoktur.Bireylerin ilkyardım bilgi düzeyleri yetersiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was planned and carried out in order to find out the information level of the medical representatives. The population of the study is comprised of medical representatives employed in firms located in Ankara; the sample is the voluntary participants who wanted to take part in the study.The questionnaire form developed by the researcher was administered to the participants face to face; data collected were evaluated through SPPS 15 software and put into tables. In the evaluation of the data collected number, percentage, Anova, Kruskalwallis tests were employed to perform statistical interpretations.32% of the medical representatives are female, 68% male, 60.6% of the representatives are between 21-30 years of age. 63.3% of the participants are employed for 1-5, 51.3% of the participants have no prior work experience. Besides, 84.3% of the participants state they are satisfied with their job, 34.7% drive 101-200 kilometers a day, 90.4% travel by car, 81.3% have witnessed traffic accidents. 64.1% of the participants were unable to perform first aid during the accident, 62.7% have not received first aid training, and 88% have got no certificate.The level of first aid knowledge was found out to be insufficient.