Kütahya Emet Borik Asit İşletmesi bor atıklarının alçı levha üretiminde kullanılması
Waste boron compound from the plant of Emet in Kütahya was researched if it is usable in gypsum plasterboard production
- Tez No: 268114
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA MURATHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bor ve bor bileşikleri günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Ülkemizde bor konsantresi üretimi yapan işletmelerin atık miktarları yıllık 600 bin ton civarındadır. Bor atıklarının değerlendirilmesinde üç yöntem geliştirilmiştir. Bunlar atıkların uygun yerde depolanması, borun tekrar kazanılması ve bor atıklarının uygun sektörde kullanılmasıdır. Bu çalışmada Kütahya ? Emet Borik Asit İşletmesi bor atığının alçı levha üretiminde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışma sonucunda bor atığının alçı levhada priz süresini hızlandırdığı görülmüştür. Bunun yanında alçı levhanın basınç ve eğilme dayanımını arttırdığı, su emilimini azalttığı tespit edilmiştir. Bunların ışığında bor atığının alçı levhalarda kullanımı ile üretim maliyeti düşecek, daha dayanıklı ve standartlara uygun ürünler elde edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Boron and Boron compounds have broad using areas. In our country, the production plants that produce the concentrate of boron compounds / minerals have a waste amount of 600 thousand per year. To revaluate the waste boron compounds, three methods have been developed. These methods are the storing waste compounds in suitable places, recovering them and using them in suitable sectors. In this study, waste boron compound from the plant of Emet in Kutahya was researched whether it is usable in gypsum plasterboard production or not. At the end of the study, it is found that the waste boron compound in gypsum plasterboard accelarated the setting time of gypsum slurry. Moreover, the flexural and compressive strength of gypsum board increased and the water absorption value of the board reduced by the waste compound .By using waste boron compound in gypsum plaster board, cost of production will decrease and more durable gypsum plasterboards that suit the related standards will be produced.