Toz metalurjisi yöntemi ile üretilmiş AA2014 alüminyum alaşımının mikroyapısal karakterizasyonu ve aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigation of wear behaviours and microstructural characterization of AA2014 aluminium alloy with powder metallurgy method
- Tez No: 268116
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada; ticari AA 2014 alüminyum alaşımına ait, gaz atomizasyon yöntemiyle üretilmiş, ortalama boyutu 95 µm olan alaşım tozları kullanılmıştır. Daha sonra bu tozlar preslenip, ısıl işlem, yaşlandırma ısıl işlemi ve aşınma işlemlerine tabi tutulmuştur.Tozlar 800 MPa presleme basıncında, tek yönlü soğuk pres de standart numune haline getirilmiştir. Preslenen numuneler 550 ?C'de 2-24 saat aralığında ısıl işleme tabi tutulmuştur. Daha sonra ısıl işlem ve yaşlandırma süresine bağlı olarak aşınma davranışları incelenmiştir.Isıl işlem ve yaşlandırma ısıl işlemi uygulanan numunelerin sertlikleri tespit edilerek, yaşlandırma süresinin sertliğe olan etkileri belirlenmiştir. Isıl işlem süresinin artması ile yaşlandırma ısıl işlem süresinin de artmaya başladığı gözlemlenmiş ve buna bağlı olarak da sertlik değerlerinde belirgin artış meydana gelmiştir.600 °C'de 2,6,8 gün ısıl işlem uygulanmış numunelerin aşınma kayma mesafesine bağlı olarak aşınma kayıpları ilk 400 m kayma mesafesine kadar ısıl işlem zamanının artmasıyla daha az olduğu tespit edilmiştir. 400 m`nin üzerinde en az aşınma kaybı 6 gün ısıl işlem görmüş numunelerde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study alloy powders, which have avarage size of 95 µm and have been produced with gas atomisation method belonging to the commercial AA 2014 alimunium alloy, have been used. After that these powders have been pressed and heat treated , aging heat treated and have been undergone wear process.Powders have been turned into samples in the one way cold press under 800 MPa press pressure. Pressed samples have been heat treated between 2 and 24 hours at 550?C. After that wear behaviours have been investigated depending on the time of heat and aging treatment.The effects of aging time on hardness have been determined by comfirming the hardness of samples applied heat treatment and aging heat treatment. It has been observed that as the time of heat treatment increases , the time of aging heat treatment increases and depending on that it has been an incredible increase on the values of hardness.The samples aplied heat treatment in 2 ,6,8 days at 600 °C have been confirmed that wear losses depending on the wear slide distance are less with time increases of heat treatment until the first 400 m slide distance. It has been realized that the least wear loss over 400 m has been on the samples heat treated 6 days.