Bir döküm fabrikasında fiziksel ve kimyasal ortam faktörlerinin iş sağlığı ve güvenliğine göre incelenmesi- kaynak, ortam ve alıcıdaki önlemler
Investigation of physical and chemical environmental factors within the scope occupational health and safety for a foundry - precautions in resource, environment and affected people
  1. Tez No: 268151
  2. Yazar: BİRGÜL KOÇHİSAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MURATHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Döküm sektörü, kullanılan hammaddeler, uygulanan proses ve ortaya çıkan atıklarından dolayı iş kazalarının ve meslek hastalıklarının en çok görüldüğü alanlardan biridir. Bu tezin amacı, döküm fabrikalarının maçahane ve boyahane bölümlerindeki toz, gürültü, çözücü buharları, havada metal miktarının yanı sıra termal konfor şartlarının kantitatif olarak analizinin yapılması ve bu analiz sonuçlarının iş sağlığı ve iş güvenliği açısından uygunluğunun değerlendirilmesidir. Ölçümler Türk Standartlarında belirtilen yöntemlere göre yapılmış, literatürde belirtilen sınır değerler ile karşılaştırılmıştır. Maçahane bölümünde katalizör olarak kullanılan dimetiletilamin gazı maruziyet analizi için ortamdan numuneler alınmış ve ölçümler yapılmıştır. Boyahanede kullanılan astar boya ve tinerlerden kaynaklanan toluen, etilbenzen, ksilen ve benzen miktarı, çalışanlar üzerinde ölçülmüş, ortamda ise bütanol, kurşun ve çinko ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca maçahane ve boyahanede toz maruziyeti, kişisel/spot gürültü ve termal konfor şartları ölçümleri sonucunda tespit edilen değerlerin eşik sınır değerlere uygun hale getirilebilmesi için kaynak, ortam ve alıcıda alınması gereken önlemler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The casting industry is one of the areas where job related accidents and sickness are most evident due to raw materials, processes and waste. The aim of this study is to measure dust, noise, solvent vapor, heavy metal concentration in the air and exposed temperature in the core and paint shops and evaluate the results in terms of occupational health and safety. Measurements were done according to the methods mentioned in the Turkish Standards and results were compared with the limits stated in the literature. DMEA gas which is used as a catalyser in the core shops was sampled and measured for exposure analysis. Chemicals, like toluene, ethyl benzene, xylene and benzene resulting from dyes and thinners, were measured from the exposed people working in the paint shops, in which butanol, lead and zinc were measured also in the same environment. Precautions which are needed in order to decrease dust, noise and thermal exposure results to the threshold limits in the core and paint shops were discussed for the resources, environment and people affected.