Bir yüzeyinde bloklar bulunan yatay yamuk kesitli kanal içindeki laminer zorlanmış konveksiyon ısı transferinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of laminar forced convection heat transfer in horizontal trapezoidal channel having baffles on it's one surface
  1. Tez No: 268157
  2. Yazar: FEYZA GÜNBEY KIVRIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. OĞUZ TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, içerisinde bloklar bulunan yamuk kesitli kanal içindeki laminer zorlanmış konveksiyon ısı transferi üç boyutlu, kararlı rejim, sabit yüzey sıcaklığı ve periyodik akış şartlarında sayısal olarak incelenmiştir. Sayısal çalışma Ansys Fluent 6.3.26 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Akış geometrisi ve ağ yapısının oluşturulmasında Ansys Gambit 2.3.16 paket programı kullanılmıştır.Sayısal çalışma Reynolds sayısının 100 ? 500 arasındaki değerleri için yapılmıştır. Akışkan olarak hava (Pr 0.7) kullanılmıştır. Sayısal çalışma taban kesiti 6x6 mm2 ve yükseklikleri 4, 5, 6, 7 ve 8.5 mm olan beş farklı blok için gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar ortalama Nusselt sayısının ve ortalama Darcy sürtünme faktörünün Reynolds sayısı ile değişimi şeklinde Num = Nu0 - 0.028 Re0.516 ve f = 62.42 Re0.832 ampirik bağıntılar ile sunulmuştur.Anahtar Kelimeler : Laminer zorlanmış konveksiyon, yamuk kesitli kanal, Ansys Fluent
Özet (Çeviri)
In this study, laminar forced convection heat transfer inside the duct having trapezoidal cross section and baffles on it's one surface has been investigated numerically under three dimensional, steady-state, constant surface temperature and periodic flow conditions. Numerical solution has been carried out using commercial CFD code Ansys Fluent 6.3.26. Flow domains and computational meshes were created using Ansys Gambit 2.3.16 package program.Numerical study has been performed for Reynolds number range of 100 ? Re ? 500. Air (Pr 0.7) is used as working fluid. Numerical studies have been carried out for five different blocks having bottom surface area of 6x6 mm2 and heights of 4, 5, 6, 7, and 8.5 mm. The results were presented in terms of average Nusselt number and average Darcy friction factor as a function of Reynolds number in the form of Num = Nu0 - 0.028 Re0.516 and f = 62.42 Re0.832.Key Words : Laminar forced convection, trapezoidal cross-section duct, Ansys Fluent