Taşıtlar için alternatif enerji sistemi olan polimer elektrolit membran yakıt pili yapımı ve parametrik olarak incelenmesi
Building and experimental analysis of a polymer electrolyte membrane fuel cell as an alternative power source for vehiicles with changing differant parameters
  1. Tez No: 268182
  2. Yazar: LEVENT KİREÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP İÇİNGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Her geçen gün artan çevre kirliliği kaygıları ve fosil yakıtların yakın zamanda tükenme ihtimalinin yüksek olmasından dolayı alternatif enerji kaynaklarına yönelim artmaktadır. Yakıt pilleri de %70'e varan verimleri, sessiz çalışmaları ve modüler olmaları gibi özellikleri ile giderek yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada da yakıt pili çeşitlerinden, taşıtlarda kullanımı en uygun olan, PEM yakıt pillerinin performansına etki eden parametreler üzerine bir çalışma yapılmıştır. Parametrik çalışmalara geçilmeden önce nafion 115 membran kullanılarak alüminyum ve paslanmaz çelik SS 316 malzemelerden iki adet yakıt pili paketi tasarlanmıştır. Ardından yakıt pillerinin üretimi ve parametrik çalışmaların yapılabilmesi amacıyla bir prototip geliştirilmiştir. Tüm bu işlemlerin ardından sıcaklık, basınç, nemlendirme gibi parametrelerin yakıt pili performansına etkisi üzerinde çalışılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalarda alüminyum yakıt pilinde maksimum 2,98 volt, paslanmaz çelik yakıt pilinde de maksimum 3,12 volt gerilim değerleri elde edilmiştir. Yapılan ölçümlerin ışığında basınç, sıcaklık ve nemlendirme gibi parametrelerin yakıt pili performansını artırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of increasing of environmental problems and possibility of depletion of fuels day by day, people are trying to find alternative energy sources. Fuel batteries with the characteristics of high efficiency up to %70, functioning in silence, being modular etc. have evolved with spreading use. This study shows the parameters effects on performance of PEM fuel battery which is the most suitable kind for being used in vehicles among fuel batteries. Before starting parametric studies two packet of aluminium and stainless steel material SS 316 fuel batteries have been designed with the use of nafion 115 membrane. After these processes a prototype has been developed with the aim of production of fuel batteries and implementing parametric studies. After the whole process mentioned above parameters like temperature, pressure and moisture which have effect on performance of fuel battery have been studied. In these experimental studies, for aluminium fuel battery the maximum 2,98 volt tension level; for stainless steel fuel battery the maximum 3,12 volt tension level have been reached. As a result of these experimental studies the parameters like temperature, pressure and moisture increase performance of fuel battery fairly.