The value of radio frequency identification technology for managing pools of returnable transport items
Radyo frekanslı tanıma teknolojisinin yeniden kullanılabilir konteyner havuzlarının yönetimi için değeri
- Tez No: 268254
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDEF MERAL, YRD. DOÇ. DR. SİMME DOUWE FLAPPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Varlık takibinin kısıtlı olması palet, konteyner, fıçı ve varil gibi yeniden kullanılabilir taşıyıcı varlıkların yönetiminde önemli bir sorundur. Varlık takibini artırmak için bir araç, radyo frekanslı tanıma (RFID) teknolojisidir; fakat bu teknolojinin uygulanması, yoğun çaba ve yüksek yatırım maliyeti gerektirir. Bu çalışmada, RFID teknolojisinin yeniden kullanılabilir konteyner havuzlarının yönetimine sağladığı katma değeri, bir kapalı devre tedarik zinciri ortamında, hem maliyet hem de fayda kalemlerini dikkate alarak araştırmaktayız. Çalışmamız kapsamında, yeniden kullanılabilir konteynerlerin kapalı devre tedarik zincirinde RFID uygulamasını yeni başlatmış olan bir işletmede bir vaka analizi gerçekleştirdik. Bu vaka analizinin amacı, var olan bir yeniden kullanılabilir konteyner havuzunun nasıl yönetildiğini; ve bununla birlikle RFID teknolojisinin böyle bir havuzun yönetimindeki etkisini belirlemek ve anlamaktır. Yeniden kullanılabilir konteyner havuzlarının yönetiminde RFID teknolojisinin katma değerini ölçmek amacıyla; hem RFID teknolojisiyle, hem de bu teknolojinin yokluğunda maliyeti en aza indiren çözümleri, benzetimle eniyileme yöntemi ile aramaktayız. Bununla birlikte, RFID teknolojisinin yeniden kullanılabilir konteyner havuzlarının yönetimindeki etkisini; konteyner havuzunun büyüklüğü, konteyner ömrü, konteynerin toplam kullanım sayısı, konteynerin kapalı devre tedarik zinciri içindeki dönüş süresi gibi başarı ölçüleri ile de incelemekteyiz.Bu çalışmada, belirlediğimiz konteyner havuzu yönetimi karar kuralları ile işleyen kapalı devre tedarik zincirinin ayrık olaylı benzetim modellerini, Arena benzetim yazılımını kullanarak geliştirmekteyiz. Daha sonra, içine ayrık olaylı benzetim modellerinin gömüldüğü benzetim eniyilemesi modelini oluşturmaktayız. Sonuçlar, RFID teknolojisinin katma değerinin çoğunlukla pozitif olduğunu; ve bu katma değerin, kazanılan iyileştirmenin derecesine ve tedarik zincirindeki sorunların ciddiyetine bağlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Limited asset visibility is a key problem in the management of returnable transport items (RTIs) like reusable containers, pallets and kegs. One tool to increase asset visibility is radio frequency identification (RFID) technology. However, RFID requires high investment cost and intensive efforts for implementation. In this study, we investigate the added value of using RFID technology for the management of the RTI pool in a closed-loop supply chain setting considering both costs and benefits. We have conducted a case study in a company which has recently started an RFID application in its closed-loop supply chain of RTIs. The aim of this case study is to identify and understand how an existing RTI pool is managed and the impact of using RFID technology on the management of such an RTI pool. In order to quantify the added value of RFID technology in RTI pool management, we search for the minimum cost solutions both without and with the use of RFID technology in a problem environment similar to that of our case study using the simulation optimization method. We also analyze the impact of using RFID technology on RTI pool management in terms of several performance measures, including RTI pool size, RTI lifetime, RTI trippage and the cycle time for RTIs to complete one trip in the closed-loop supply chain.In our study, we develop a number of discrete event simulation models of the identified closed-loop supply chain of RTIs operating with our predetermined decision rules for the RTI pool management using the simulation software Arena. We then develop our simulation optimization model in OptQuest for Arena in which the discrete event simulation models are embedded. The results from the simulation optimization method show that the added value of using RFID technology is mostly positive and it depends on the severity of the problematic issues in the closed-loop supply chain, as well as on the extent of improvements that RFID brings about.