İleri doğru hareket eden bir hava yastıklı aracın aerodinamik olarak incelenmesi
The aerodynamic analysis of the forward move of an air cushion vehicle
  1. Tez No: 268285
  2. Yazar: ALP TAYMANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Genel bir hoverkraft modeli için araç etrafında oluşan akımlar incelenmiştir. Sayısal çözümler için FLUENT hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) paket programı kullanılmıştır. Çözümler sonucunda elde edilen sonuçlar incelenirken özellikle sürükleme katsayısı ve hoverkrafta etki eden kuvvetler üzerinde durulmuştur.Sayısal uygulamaların ilkinde, hesaplamalı akışkanlar mekaniği için bir referans çözümü olan Ahmed Body adında küt bir taşıt modeli incelenmiştir. Daha sonra hoverkraft incelemesine geçilmiştir. İlk olarak basit bir hoverkraft modeli oluşturulmuş ve bu hoverkraftın sabit bir hızla sadece ileri doğru hareket yaptığı düşünülmüştür. Bu uygulama için hoverkraftın farklı yerden yükseklik değerleri ve farklı pervane basıncı değerleri için çözümler yapılmıştır. Elde edilen değerler tablo ve grafikler halinde sunulmuştur. Son uygulamada ise hoverkraftın hem ileri doğru hareket ettiği hem de gövdesindeki yatay bir fan sayesinde gövdenin yer ile temasının kesildiği durum ele alınmıştır. Bu uygulama için iki farklı çözüm yapılmış, sonuçlar tablo ve şekillerle ifade edilmiştir.Yapılan sayısal çözümlerin tümü türbülanslı akım şartları için çözülmüştür. Araçların geometrileri Solidworks programında çizilip Gambit'e aktarılmıştır. Gambit'te çözüm alanı, sınır şartları ve çözüm ağı oluşturulup Fluent programında belirli parametreler girilip çözümler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been carried out to investigate air flows around the vehicle for a generic hovercraft model. The available computional fluid dynamics (CFD) package FLUENT has been used to obtain the numerical solutions. When checking the results, the drag coefficient and drag forces over the hovercraft were especially analized.In the first numerical application, Ahmed Body, the reference model for computationel fluid dynamics, was investigated. Then Hovercraft was investigated. Firstly a basic hovercraft model was investigated and this hovercraft was thought that it went only forward with a constant velocity. This hovercraft model was investigated for different height from the ground and propeller pressure. The solutions was presented in the tables and charts. In the last application, hovercraft goes forward and it has a horizontal fan over the body to cut the contact between hovercraft and ground. For this application, it was analized for two different models and solutions was presented in the tables and figures.All the solutions are for turbulent flow mode. The geometry of the vehicles was drawn in Solidworks and then transferred to Gambit. In Gambit, Mesh area, mesh and boundary conditions was set and then in Fluent the applications was soluted entering the main parameters.