Uranyum dioksit'in moleküler dinamik simülasyonu
Molecular dynamic simulation of uranium dioxide
  1. Tez No: 268343
  2. Yazar: SEÇKİN DÜNDAR GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN TAŞSEVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Klasik moleküler dinamik simülasyon kullanarak, katı, süperiyonik (Bredig) ve sıvı fazlarda uranyum diyoksit molekülünün mekanik, termodinamik, statik, dinamik ve transport özelliklerini inceledik. Bu çalışmada literatürde bulunan diğer potansiyeller yerine, Vashishta-Rahman yarı deneysel potansiyeli kullanıldı. Ab initio kuantum mekaniksel hesap sonuçları ile elde edilen bağlanma enerjisi kullanılarak potansiyel parametreleri bulundu. Bu parametreler örgü parametreleri, bulk modülü ve elastik modülü hesapları ile doğrulandı. Parametrelerin son hali ile simulasyon gerçekleştirildi ve fiziksel özellikler sıcaklığa bağlı olarak elde edildi. Sonuçlara baktığımızda, özellikle süperiyonik faz geçişine yaklaşıldığında, grafikteki davranış deneysel verilerle ve diğer simülasyon gruplarının sonuçlarıyla uyum içerisinde olduğu görüldü. Klasik moleküler dinamik simülasyon yoluyla bir başka simülasyon grubu tarafından henüz sonuçları elde edilmemiş sıvı fazdaki uranyum diyoksidin bizim bulduğumuz sonuçların deneysel sonuçlarla uyumlu olduğu gözlendi. Bu çalışma, tüm bunların ışığında katı, sıvı ve süperiyonik fazlarda geçerli bir başka potansiyel olmadığından, ümit vericidir.
Özet (Çeviri)
We investigate the mechanic, termodynamic, static, dynamic and transport properties of uranium dioxide molecule by classical molecular dynamics simulation at solid, superionic (Bredig) and liquid phases. A semi-empirical Vashishta Rahman potential was used instead of other potentials available in the literature. Cohesive energy which is obtained by ab-initio quantum mechanic simulation results are used in order to find potential parameters. Then these parameters are verified by lattice parameter, bulk modulus and elastic modulus calculations. Final set of parameters were used in the simulation to get the physical properties versus temperature. When we check the results, especially behaivour of the graph near the superionic phase transition are in good agreement with experimental data and the results of other simulation groups. Uranium dioxide simulation results at liquid state were also consistent with experimental results which has not been done by other simulation groups by classical molecular dynamic simulation yet. After all, there has been no potential that is valid at solid, liquid and superionic phases which seems very promising.