Finansal risk yönetimi
Financial risk management
- Tez No: 268342
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAN ÇETİN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Finansal risk belli başlı risk faktörlerinde önceden tahmin edilemeyen değişimlerden kaynaklanan kayıp olasılığıdır. Kredinin klasik bankacılığın temel fonksiyonlarından birisi olması nedeniyle, kredi riski, bankacılıkta ilk tanımlanan risktir. Ticari bankalarda kredi riskinin etkin bir şekilde yönetilebilmesi, bankaların etkin bir kredi yönetimi anlayışını benimsemesine bağlıdır.Kredi riski yönetiminin basarıyla gerçekleştirilebilmesi için, bankaların, kendi yapılarına en uygun modeli seçmesi gerekmektedir. Kullanılan kredi riski yönetimi modellerinin ne derece başarılı sonuçlar verdiğinin değerlendirilebilmesi için, söz konusu modeller bilimsel yöntemlerle test edilmelidir.Bankalar, kredi talep eden müşterilere kredi kullandırma/kullandırmama kararlarında ne yönde ve nasıl hareket edeceklerini belirleyebilmek için, kredi kullandırma/kullandırmama kararını etkileyen değişkenler arası ilişkileri ortaya koyan içsel kredi değerlendirme modelleri oluşturmaktadır.Bu çalışmada özel bir bankaya yapılan 5001 kredi başvurusunun ret veya kabul edilmesinde Lojistik Regresyon (LogR), Karar Ağacı ve Yapay Sinir Ağları (YSA) yöntemlerinden biri olan çok katmanlı ileri beslemeli geri yayılım ağı modelleri kullanılarak modellerin etkinlikleri, doğru sınıflandırma oranı ve I. ile II. tip hata oranları kullanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial risk is the prospect of financial loss due to unforeseen changes in underlying risk factors. As credit has been the basic function of banking operations, credit risk was the first risk that had been defined. Managing credit risk in a functional way depends on how the banks adopt the understanding of credit management.Banks should choose the model/method suitable for their organization in order to realize a successful credit risk management process. Credit risk management models/methods should be tested by scientific methods for evaluating the success of those models.Banks develop internal credit evaluation systems explaining relations among variables that influence crediting/non-crediting decisions, in order to determine to credit or not to credit the customers.In this study, it was compared the efficiency of logistic regression (LogR),desicion tree and multilayer feedforward backpropagation algorithm which is one of the artificial neural network (ANN) methods with classification accuracy and Type I and II error in the acceptance or rejection of 5001 credit applications of the state bank.