Soft AFDX (Avionics Full Duplex Switched Ethernet) end system implementation with standard PC and ethernet card
Standart PC ve eternet kartı ile yazılımsal AFDX (Avionics Full Duplex Switched Ethernet) uç sistem uygulaması
- Tez No: 268440
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN CENGİZ GÜRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ARINC 664/AFDX (Avionics Full Duplex Switched Ethernet) protokolü, sivil havacılıkta önder bir uçak içi haberleşme teknolojisidir. Çok yeni bir teknoloji olduğundan donanım cihazlarının birim fiyatları yüksektir ve protokol değişikliklere açıktır. Bu tez çalışmasında, bir test ortamı için RAHAT (RAfta HAzır Ticari) ucuz ekipman kullanılarak yazılım tabanlı bir AFDX uç sistem tasarımı tartışılmış, uygulama yazılımı yapılmış ve performans analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ARINC 664/AFDX (Avionics Full Duplex Switched Ethernet) protocol is a leading onboard communication technology in civil aviation. As AFDX is a new technology, unit cost of the hardware devices are high and protocol is open to changes. This thesis discusses the design of an AFDX end system application for test environment with a software based solution with cheap COTS (Commercial off-the shelf) equipment, explains the implementation of the software and analysis the performance.