The contribution of short stories in English Language teaching classrooms
Kısa hikaylerin İngiliz Dili eğitimi sınıflarında katkısı
- Tez No: 718382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH NEJAT TÖNGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma kısa hikâyelerin İngiliz Dili eğitimi sınıflarında neden kullanması gerektiği ve kısa hikâyelerin dil öğretiminde nasıl kullanılması gerektiği konusunda okutmanların fikirlerini incelemeyi amaçlamıştır. Gerekli veriler bu araştırma için hazırlanan ve 106 İngilizce öğretmeni ile uygulanılan bir Google Forms anketi ile toplanmıştır. Veriler Google Forms ve Excel kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre İngilizce öğretmenlerinin kısa hikâyelerin dil yeterliğini artırdığına, temel dört dil becerisini geliştirdiğine, kültürel farkındalığı artırdığına, öğrencilerin bakış açılarını genişlettiğine ve bunların yanında motive eden ve otantik kaynaklar olduğuna inandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to find out instructors' opinions on why short stories should be used in English Language Teaching classrooms and how short stories should be used in language teaching. The necessary data were collected through a Google Forms questionnaire prepared for this study and applied with 106 English teachers. The collected data were analysed with Google Forms and Excel. The findings indicated that the teachers believed in the benefits of short stories in terms of improving overall language competence, enhancing the four abilities, and raising cultural awareness, broadening learners' perspectives in addition to being motivating and authentic resources.