A complex dynamical systems model of education, research, employment, and sustainable human development
Eğitim, araştırma, istihdam ve sürdürülebilir insani gelişimin karmaşık bir dinamik sistemler modeli
- Tez No: 268462
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AZİZOĞLU, PROF. DR. SENCER YERALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Son zamanlardaki ekonomik etkinlikler, bilgi ve teknolojinin değerinin, fiziksel üretimin değerini geride bıraktığını yansıtmaktadır. Bu durum ülkeleri, yurttaşlarının eğitim düzeylerini arttırmaya odaklanmalarına teşvik etmektedir. Ancak, eğitim sistemi ve onun getirileri hakkında sürdürülebilir politikalar üretmek, dinamik analizler gerektirir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye özelinde, ülke çapındaki bir eğitim sisteminin dinamik özelliklerini incelemektir. Karmaşık sosyal yapıların anlaşılması için en sık başvurulan araçlardan biri olan Sistem dinamiği modellemesi kullanılmıştır. Modelimiz farklı eğitim düzeylerine sahip çalışan grupları, üniversite kabulü, araştırma kalitesi, ve eğitim, araştırma ve diğer sektörlere yapılan yatırımlar arasındaki dinamik ilişkileri ortaya koymaktadır. Model deneyleri, eğitim sistemi çerçevesinde, yatırım ve kapasite ile ilgili konularda yeni görüşler sunar.
Özet (Çeviri)
Economic events of this era reflect the fact that the value of information and technology has surpassed the value of physical production. This motivates countries to focus on increasing the education levels of citizens. However, policy making about education system and its returns requires dynamical analyses in order to be sustainable. The study aims to investigate the dynamic characteristics of a country-wide education system, in particular, that of Turkey. System Dynamics modeling, which is one of the most commonly referred tools for understanding the complex social structures, is used. Our model introduces dynamic relationships among different classes of labor forces with varying education levels, university admissions, research quality, and the investments made in education, research and other sectors. Model experimentation provides new insights into the investment and capacity-related aspects of the education system environment.