Hafif usulünün divan edebiyatındaki aruz vezinleriyle ilgisi ve usul - güfte uyuşumu
- Tez No: 26850
- Danışmanlar: DOÇ. FİKRET KUTLUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu. tez içinde hafif usulünde bestelenmiş eserlerden ancak elimize ulaşan kırkdört bestenin notaları üzerinde inceleme yapılmıştır. Notası almayan eserlerin ise sadece vezinleri belirtilmiştir. Hafif usulündeki bestelerin ortak özelliklerini şöyle bel irtebiliriz s Güfteler aruz veznindedir. Mısralar ve terennümler hep bir usuldür. Zemin ve miyan terennümleri genelde hep birbirinin ay- nısıdı r. 1., 2. ve 4. mısralarda ezgiler ortaktır. Mısraların vezinleri genellikle hep aynı zamanlara gel miştir. Hafif bestelerin çoŞunun girişinde terennümler (Ah, Yar) veya es kullanılmıştır. Hafif bestelerde incelenenlerden yirmial tısında hafif usulünün 32/2' lik mertebesi (aşır mertebe), onsekizinde ise 32/4 'lük mertebesi kullanılmıştır. Hafif bestelerde aruz-usul ilişkisi bakımından en çok kullanılan basit iki kalıp şöyledir? Fa i la t ün Fa ilâ t ün Fa ilâ tün Fa i lün ve Mef'ûlü Mefâîlü Mefâîlü Feûlün - III -
Özet (Çeviri)
In this thesis research has been done only the 44 compositions which were rhythmic patterns and also were able to come ud to on time. Meters of the so nçt s which have ft a musical note are mentioned in this thesis. T h e c h a r a c t £5 r i s t i c s o f t İn e c o m p a s i t i o n s ut h i c h are r h y t m i c patterns are as fallows : T e ;.; t f o r t h e m usic is in p r o s o d y. Proses and hums are the same rhythmic pattern. Generally the music of the first line of the song and name of the third line of the song are the same. Melody in the first, second and fourth proses are common Meters of prosodies generally are the same periods. Ill the indroduction of the most rhythmic patterns the hums are used as (ah, yar) or (es) In the rhythmic patterns composition in the period of 26 the rhythmic pattern 32/2 beats but in the period of 18 the rhythmic pattern 32/4 beats are used In the rhythmic patterns composi t ions the sample patterns which are mostly used in the prosody ?- rhythmic pattern re 1 a t i o ns a re on foil ows : Fâilâtün Fâilâtün Fâilâtün Fail ün and lie f ' û 1 u Me f â i 1 u Me fâîl ü Feu 1 ü n - IV-