Türk çocukları ve müzik
- Tez No: 26851
- Danışmanlar: DOÇ. CAHİT ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Bu çalışma, istanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Musiki Sanat Dalı, Türk Sanat Müziği alanında“Türk Çocukları ve Müzik”konulu Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Konumuzun başlığı her ne kadar, geniş bir alanı kapsar mahiyette görünüyorsa da, çalışmamızın esasını ülkemizde okul öncesi ve ilk okullardaki müzik eğitimi ile bu dönemlerde öğretilen sözlü müzikler teşkil etmek tedir. Araştırmamızda, gerek konuya açıklık kazandırmak, gerekse ulaşılması gereken hedefleri belirleyerek, çözüm yollarını önermek açısından 18 sorudan oluşan soru skalası hazırlanarak kullanılmıştır. Sorular, halen İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Kon servatuarı 'nda görevli bazı öğretim görevlileri ile çeşitli kurumlardaki çocuk korosu şeflerine yöneltilmiş tir. Böylece; Türk Müziği konusunda eğitimci ve üretici özelliklerine sahip uzmanlardan aldığımız cevaplar, müzik eğitimimizdeki sorunların ve uygulamadaki çarpık lıkların gözler önüne serilmesi ile, bundan sonrası için alınması gereken tedbirler, sağlıklı bir müzik eğitimi nin nasıl olması gerektiği yönünden son derece önemli ve yol gösterici niteliktedir.Bu çalışma, Türk çocukları için müzik eğitim yön temlerinin uzman kişilerce vakit geçirilmeden hazırlan ması ve uygulanmasının zorunluluğu konusuna dikkatleri çekmek ve bunu gerçekleştirme yolunda başlayacak çalış malara ışık tutmak açısından yararlı olacaktır inancın dayım.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work, which has been prepared as master thesis, the Turkish Art Music area that the subject“Turkish Children and Music”at the Istanbul Technical University,, Social Sciance înstitude art music depert- mand. Alt hough our header of the subject, it seems including the wide area» our principle of work, Musical education at the our country, before the school and primary school and teaching vocal music at this period. At the our inversigation aims, both explain the subject and determine the targets and then suggest the solution. So, it had prepered and used 18 questions concerning for this subject and then these questions ask to teachers University, Turkish music, Goverment Con- cervatuar and various Institutions chiefs of children coro. This, our receive on answers from specialists which subject of Turkish Music who they educator and producer, it shows to us proplerns concerning musical education and application. After to day, it must be take the neces sary measures and right musical education used which the wost importand.I hope that, this work will b© useful for shows the dificulties and urgently, it must prepare the methods of musical education from person of specialists for“Tur kish Children”