The roles of affective, socioeconomic status and school factors on mathematics achievement: A structural equation modeling study
Duyuşsal, sosyoekonomik durum ve okul faktörlerinin matematik başarısı üzerindeki rolü: Bir yapısal eşitlik modellemesi çalışması
  1. Tez No: 268514
  2. Yazar: ÖZGE MERT KALENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFURE BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışmanın amacı sosyoekonomik durum, okul faktörleri (sınıf ortamı ve sınıf içi etkinlikler) ve duyuşsal değişkenlerin (motivasyon, öz-yeterlilik, matematik kaygısı, matematik ve matematik öğretiminin doğası hakkındaki inançlar, öğrencilerin, öğretmen ve ebeveynlerinin kendilerine karşı tutumları hakkındaki algıları) Ankara'daki 9. sınıf öğrencileri ile matematik başarısı üzerindeki etkilerini incelemektir.Bu amaçla, yapısal eşitlik modellemesi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın iki araştırma problemi vardır: ?Sosyoekonomik durum, duyuşsal ve okul faktörlerinin öğrencilerin matematik başarıları üzerindeki etkisini açıklayan genel model nedir?? ve ?Önerilen model matematik başarısını üç okul türünde (Anadolu, genel ve meslek lisesi) nasıl açıklamaktadır??Çalışmanın sonuçlarından bazıları şöyledir: Ana çalışmada, sosyoekonomik durum matematik başarısı üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Ek olarak, öğrenci-merkezli etkinlikler genellikle öğrencilerin matematik başarılarını olumlu yönde fakat dolaylı biçimde etkilerken, öğretmen-merkezli etkinlikler duyuşsal değişkenler üzerinde negatif yönde etkilere sahiptir. Fakat Anadolu ve meslek liseleri için bu negatif etki matematik başarısı üzerinde olumluya dönüşmüştür. Ana çalışmada, sınıf ortamı, öz-yeterlilik ve matematiğe karşı motivasyona etkisinin yanında matematik başarısına pozitif olarak doğrudan etkiye sahiptir. Genel olarak, duyuşsal değişkenler matematik başarısı üzerinde pozitif etkilere sahiptirler. Fakat matematik kaygısı genel liseler dışında matematik başarısı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip değildir. Çalışmanın sonuçları, öğrencilerin, öğretmen ve ebeveynlerinin kendilerine karşı tutumları ve beklentileri hakkındaki algıları matematik başarısı üzerinde dolaylı olarak olumlu etkisi olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to investigate the effects of socioeconomic status, school factors (classroom climate, classroom activities) and affective variables (motivation, self-efficacy, mathematics anxiety, beliefs about the nature of mathematics and teaching of mathematics, students? perceptions of their teachers and parents? attitudes toward them) on mathematics achievement with 9th grade students in Ankara.For this purpose, structural equation modeling techniques were used. In the study, there were two research problems: ?What was the general model explaining the effects of socioeconomic status, affective and school factors on students? mathematics achievement?? and ?how the proposed model explained mathematics achievement in three school types (Anatolian, general and vocational high schools)??Some of the results of the analyses conducted in the study are the followings: In the main study, socioeconomic status had strong effect on mathematics achievement. In addition, while student-centered activities generally affected students? mathematics achievement in a positive way but indirectly, teacher-centered activities had negative effects on affective variables. But for Anatolian and vocational high schools, this negative effect turned positive on mathematics achievement. In the main study, classroom climate had positive direct effects on self-efficacy and motivation toward mathematics as well as on mathematics achievement. Generally, affective variables had positive effects on mathematics achievement. But mathematics anxiety had no significant effect on it except general high school. The results of present study indicated that students? perceptions of their parents and teachers? attitudes and expectations toward them had positive indirect effects on mathematics achievement.