Yüzeyde başlatılan atom transfer radikal polimerizasyonu tekniği ile ultrahidrofobik yüzey tasarımı
Design of ultrahydrophobic surface by surface initiated atom transfer radical polymerization technique
- Tez No: 268554
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, silikon yüzey üzerinde laurilakrilat (LA) ve oktadesilakrilat (ODA) yüzeyde başlatılan atom transfer radikal polimerizasyonu ile kontrol edilebilen ultrahidrofobik fırçaların tasarımı yapılmıştır. Yüzeye immobilize edilmiş başlatıcı, silikon yüzey üzerindeki hidroksil gruplarının 2-bromopropiyonil bromür (2-BPB) ile esterleşmesi ile hazırlanmıştır ve ardından LA ve ODA' ın Cu(I)Br / N, N, N', N'', N''- pentametildietilentriamin (PMDETA) katalizör sistemi ile ATRP' si gerçekleştirilmiştir. Oluşturulan ultrahidrofobik fırçalar FT-IR, AFM, elipsometre, GPC ve su değme açısı ölçümleri ile karakterize edilmiştir. Elipsometre ve GPC ölçümleri ile silikon yüzey üzerindeki fırçaların bağlanma yoğunlukları (zincir / nm2), PLA için 0,28 ve PODA için 0,34 olarak bulunmuştur.PLA ve PODA fırçalarının ortalama molekül ağırlıkları ve heterojenlik indeksleri GPC ile belirlendi. AFM görüntüleri SI-ATRP yönteminin homojen polimer fırçaların oluşturulması için uygun bir yöntem olduğunu göstermiştir.Bu çalışmada, silikon yüzey üzerindeki PLA ve PODA' nın ultrahidrofobik karakteri üzerine odaklanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, PLA bağlı yüzeyin 163o; PODA bağlı yüzeyin 171o su değme açısı gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, surface-initiated atom transfer radical polymerization (SI-ATRP) of laurylacrylate (LA) and octadecylacrylate (ODA) on silicon wafer conducted in attempt to create controllable ultrahyrophobic brushes. The initiator-immobilized substrate, was prepared by the esterification of hydroxyl groups on silicon wafer with 2-bromopropionyl bromide (2-BPB); followed by the ATRP of LA and ODA using a catalyst system i.e., Cu(I)Br / N, N, N?, N??, N??-pentamethyldiethylenetriamine (PMDETA). The resulting ultrahydrophobic brushes were characterized by in-situ reflactance fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR), atomic force microscopy (AFM), ellipsometry, gel permation chromatography (GPC) and water contact angle measurements. From the ellipsometry and GPC measurements, the grafting densities (chains / nm2) of PLA and PODA brushes on silicon wafer were found to be 0,28 and 0,34, respectively.Number average molecular weight and polydispersity index of these PLA and PODA polymers were determinated by GPC. AFM results also showed that the SI-ATRP method suggest to obtain homogeneous polymer brushes.In this study, we have particularly focused on the ultrahydrophobic characters of the PLA and PODA on silicon wafer surface. As a result, the surfaces with PLA and PODA exhibitied water contact angles as high as 163o and 171o, respectively.