Alternatif kalıp yağlarının betonun bazı yüzey özelliklerine etkileri
The effects of alternative formworks oil on some surface characteristics of concrete
  1. Tez No: 268561
  2. Yazar: ERENGÜL ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı; Alternatif kalıp yağlarının betonun bazı yüzey özellikleri üzerine etkilerini araştırmaktır.Kalıpların betonun fiziksel özellikleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla, araştırma sürecinde; 60x60x10 cm3 lük dört adet ahşap kalıp hazırlanmıştır. Hazırlanan kalıplardan 3 adedinin yüzeyine farklı fiziksel özelliklere sahip K1 kalıp ayırıcı, K2 konsantre, K3 ahşap ve plywood, kalıp yağları kullanılmıştır. Diğer kalıp yüzeyine ise hiçbir işlem yapılmaksızın referans olarak kullanılmıştır. Hazırlanan kalıplara C20 betonu yerleştirilerek vibratör ile sıkıştırılmıştır.Yüzey sertliği, basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, yoğunluk, ultrases geçiş hızı, karbonatlaşma derinliği, kapiler su emme ve aşınma direnci deneyleri gerçekleştirilmiştir.Sonuç olarak beton bloklar ve bunlardan alınan karot numuneler üzerinde ölçülen bütün özellikler bakımından kalıp yağı kullanılan kalıpların, kalıp yağı kullanılmayan referans kalıba göre daha iyi sonuçlar verdiği, referans kalıbın en düşük performansa sahip olduğu, K2 konsantre kalıp yağı kullanılan kalıbın ise en yüksek performansa sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of formwork on some of the surface characteristics of concrete.During the experimental investigation to determine the effects of formworks on the physical properties of concrete, four wooden formworks, having 60x60x10 cm3, were prepared. On three of the formworks surface different kinds of oils that have different physical properties was applied, K1 formwork divider, K2 concentrated, K3 wooden and plywood properties Other formwork was used as a reference without oil. C20 concrete was placed to the prepared formworks and compacted with vibration.Surface hardness, compressive strength, tensile splitting strength, density, carbonation depth, capillary water absorption, pulse velocity and abrasion resistance tests were performed.Finally, according to all measured properties on the concrete blocks and concrete samples taken form these blocks, the formworks that applied oil on surfaces have more agreeable results more than the reference formwork and the reference formwork has the least result. The formwork applied K2 concentrated oil has the best result.