Kolesterol tayini için yeni bir biyosensör hazırlanması
Preparation of a new amperometric biosensor for cholesterol determination
- Tez No: 268562
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, kolesterol tayini için yeni bir amperometrik biyosensör geliştirildi. Bu amaçla pirol elektropolimerleşirken polivinilsülfonat da elektrot yüzeyine taşındı aynı zamanda enzim de yüzeye taşınarak hapsetme yöntemiyle immobilize edildi ve platin/polipirol?polivinilsülfonat-enzim elektrot hazırlanmış oldu. Kolesterol tayini, hazırlanan enzim elektrodun yüzeyinde gerçekleşen enzimatik tepkime sonucu oluşan hidrojen peroksitin +0,40V'da yükseltgenmesine dayanarak yapıldı. Biyosensörün kolesterol için doğrusal çalışma aralığı 4.10-5 ? 2.10-4 olarak tayin edildi. Kolesterol biyosensörünün cevabına pH' nın ve sıcaklığın etkisi incelendi. İmmobilize enzimin KM ve Vmaks değerleri hesaplandı. Biyosensörün tekrar kullanılabilirliği ve raf ömrü tayin edildi. Hazırlanan biyosensörle biyolojik sıvıda (kan) kolesterol tayini yapıldı. Biyolojik ortamlarda olabilecek girişimlerin biyosensör cevabı üzerine etkileri incelendi
Özet (Çeviri)
In this study, a new amperometric biosensor for determination of cholesterol oxidase was developed. While pyrrole is being electropolimerized, polyvinyl sulphonate has been carried on the electrode surface together with the enzyme, meanwhile the enzyme has been immobilized via the entrapment method. As a result, Pt/polypyrrole-polyvinylsulphonate-enzyme electrode has been prepared. Cholesterol detection is based on the oxidation of hydrogen peroxide at +0.40V produced by the enzymatic reaction on the enzyme electrode surface. The effects of pH and temperature on the response of the cholesterol biosensor were investigated. The linear working range of biosensor was 4.10-5 ? 2.10-4 of cholesterol concentration. Value of KM and Vmax immobilized enzyme were estimated respectively. Reuse number and storage stability were determined of the biosensor. Determination of cholesterol was carried out in biological fluid ( in blood) by biosensor. Interference effects were investigated on the amperometric response of the biosensor.