Kolesterol tayini için yeni bir biyosensör hazırlanması
Preparation of a new biosensor for the determination of cholesterol
  1. Tez No: 352603
  2. Yazar: NEVİM BAŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, kolesterol tayini için yeni bir amperometrik biyosensör geliştirildi. Bu amaçla, platin levha üzerinde pirolün polivinilsülfonatlı ortamda elektropolimerleşmesi ile polipirol-polivinilsülfonat filmi hazırlandı. Kolesterol esteraz ve kolesterol oksidaz enzimleri, polipirol-polivinilsülfonat film içine tutuklama yöntemiyle immobilize edildi. Kolesterol tayini, hazırlanan biyosensörün yüzeyinde gerçekleşen enzimatik tepkime sonucu oluşan hidrojen peroksitin 0,40 V'da yükseltgenmesine dayanarak yapıldı. Biyosensörün kolesterol tayini için çalışma aralığı tayin edildi. Kolesterol biyosensörünün cevabına pH'nın ve sıcaklığın etkisi araştırıldı. Biyosensörün tekrar kullanılabilirliği ve raf ömrü tayin edildi. Hazırlanan biyosensör ile biyolojik sıvıda (kan) kolesterol tayini yapıldı. Biyolojik ortamlarda olabilecek girişimlerin biyosensör cevabı üzerine etkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, new amperometric biosensor for determination of cholesterol was developed. For this reason; polypyrrole-polyvinylsulphonate films have been prepared on the platinum electrode by the electropolymerization of pyrrole in the presence of polyvinylsulphonate. Cholesterol esterase and cholesterol oxidase enzymes have been immobilized in polypyrrole-polyvinylsulphonate via the entrapment method. Cholesterol detection is based on the oxidation of hydrogen peroxide at 0,4 V produced by the enzymatic reaction on the biosensor surface. The linear working range of cholesterol biosensor was determined. The effects of pH and temperature on the response of the biosensor were investigated. Reproducubility and storage stability were determined for the biosensor. The performance of biosensor has been tested with human blood samples. The effects of the interference occuring in biological environments on the response of the biosensor were investigated.