Düşük sıcaklık farkıyla çalışan bir stirling motorunun tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of a low temperature differential stirling engine
  1. Tez No: 268563
  2. Yazar: DERVİŞ EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada düşük sıcaklıklarda çalışabilen 770 cm3 süpürme hacmine sahip gama tipi bir Stirling motorunun tasarımı ve imalatı yapılmıştır. Motorda bir yer değiştirme pistonu ve bir güç pistonu konsantrik olarak yerleştirilmiştir. Yer değiştirme ve güç pistonları arasında 90° lik faz farkı mevcuttur. Çalışma maddesi olarak atmosferik hava kullanılmıştır. İmalatı yapılan motorun, laboratuar şartlarında ısı kaynağı olarak sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) yakıtlı bir ısıtıcı ile testleri yapılmıştır. Alüminyum ve MDF olarak iki farklı yer değiştirme pistonu ile yapılan deneylerde sıcak uç sıcaklığına bağlı olarak hız - moment ve hız - güç karakteristikleri incelenmiştir. Alüminyum yer değiştirme pistonu ile yapılan testlerde maksimum motor gücü 320 °C sıcak uç sıcaklığında ve 185 d/d motor hızında, 2,59 W olarak elde edilmiştir. MDF yer değiştirme pistonu ile yapılan testlerde ise maksimum motor momenti 160 °C sıcak uç sıcaklığında, 125 d/d motor hızında 0,166 Nm olarak ölçülmüştür. Maksimum motor gücü ise, 160 °C sıcak uç sıcaklığında ve 215 d/d da 3,06 W olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a gamma type, low temperature differential Stirling engine with 770 cc swept volume was designed and manufactured. In the engine, displacer piston and power piston were concentrically situated to each other with 90° phase angle. Atmospheric air was used as the working fluid. The engine was tested with a liquefied petroleum gas (LPG) fuelled heater at laboratory conditions. During the tests, speed-torque and speed-power characteristics were investigated depending on the hot end temperature with aluminum and MDF displacers. Maximum power output was obtained at 320 °C hot end temperature as 2.59 W at 185 rpm engine speed with aluminum displacer. Maximum engine torque was obtained as 0.166 Nm at 160 °C hot end temperature and 125 rpm engine speed and maximum power output was obtained at 160 °C hot end temperature as 3.06 W at 215 rpm engine speed with MDF displacer.