Kayseri kentinde ulaşım altyapısının yolculuk davranışı üzerine etkilerinin araştırılması
A research on the influence of transport infrastructure on travel behavior in kayseri
  1. Tez No: 268573
  2. Yazar: SEMA BÜYÜKNALBANT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU VESİLE ÖCALIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
1970'li yıllarda, ulaşım talebini karşılamaya yönelik ulaşım arzında yapılan yerel ve fiziki müdahalelerin sorunlar karşısındaki çözümsüzlüğü anlaşılmıştır. Planlamanın odağına makine yerine insanı oturtan çağdaş ulaşım planlama yaklaşımları ortaya çıkmıştır. Bu anlayışa göre; arz edilen ulaşım altyapısının da başlı başına talep yarattığı, talebi ortadan kaldırdığı veya değiştirebildiği savunulmaktadır. Bu çalışmada, kentiçi ulaşımda yolcuların taleplerinin ve davranışlarının, ulaşım yapısının etkin ve verimli kullanılması ile nasıl düzenlenip yönetilebileceği araştırılmaktadır.Yolcuk davranışı, yabancı literatürde birçok araştırmaya konu olmasına rağmen yerli yazında bu konuyla ilgili yapılmış çalışmalar henüz çok yenidir. Bu tez çalışmasında ulaşım altyapının yolculuk davranışı üzerindeki etkileri Kayseri örneği üzerinde incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Yolculuk davranışını etkileyen faktörler yolculuğu gerçekleştiren bireyin özellikleri ve yolculuğun özellikleri olarak detaylı şekilde irdelendikten sonra, Kayseri kenti ulaşım verileri, belirlenen kıstaslar çerçevesinde sınıflandırmalara tabi tutulmuş, elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Çağdaş ulaşım planlama yaklaşımını, yolcu davranışı açısından ele alan bu çalışmanın literatürdeki eksikliği de giderdiği düşünülmektedir. Tezin, bu yönü ile kentiçi ulaşım planlama çalışmaları açısından kaynak niteliğinde bir çalışma olup, ulaşım planlaması ve eğitiminde faydalı bir kaynak olarak katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the 1970?s, the inadequcy of the the supply of local and physcial interferences to meet transportation demand was well understood. Contemporary transportation planning approaches, that put the human in the focus of planning instead of machine, appeared, According to this understanding, it is advocated that the supply of transport infrastructure can also create or eliminate the demand. In this study, it is researched how to organize and manage travel demands and behavior in urban transport by efficient use of transport structure.Travel behaviour topic has been intensively researched in foreign literature but the studies in domestic literature have recently been started. In this study, the influence of transport infrastructure on passenger?s behaviours are investigated and evaluated in the case study of Kayseri. After studying the factors that influence travel behaviour in terms of the characteristics of the the passenger and features of the travel, the transport data of Kayseri was classified under some criteria and the results were evaluated. It is thought that, this study, which considers contemporary appoach in transport planning in terms of travel behavior, contributes the shortcomings in literature. On this aspect, this study is a kind of source for urban transportation planning studies and it?s believed that it will be a useful resource for transportation planning profession and education.