AA2024 alasımında tiksotropik yapı üretimi
Obtaining of thixotropic structure in AA2024 alloy
- Tez No: 268581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞET AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalısmada, bir dövme alasım olan AA2024 alasımında geriniminneden olduğu sıvı aktivasyonu (Strain Induced Melt Activated-SIMA)yöntemi ile yarı-katı sekillendirme için gerekli tiksotropik mikroyapıüretimi arastırılmıstır. Bu amaçla ekstrüze halde AA2024 alasımı değisikoranlarda soğuk deformasyona tabi tutulmus ve takiben üç farklı yarıkatısıcaklığa (588 oC, 600 oC ve 608 oC) ısıtılarak oda sıcaklığındakisuda soğutulmustur. Mikroyapı analizleri metalografik inceleme ve nicelölçüm yöntemleri ile yapılmıstır. Deneysel sonuçlar, SIMA yöntemiyleAA2024 alasımında, yarı katı sekillendirme için gerekli olan küreselsekilli tiksotropik mikroyapıların üretilebileceğini göstermistir. Artansoğuk deformasyon oranı ile sekil faktörü artarken tane boyutuküçülmüstür. Artan yarı-katı sıcaklık ile beraber tane boyutu artarkensekil faktöründe önemli bir değisim olmamıstır. SIMA yöntemi iletiksotropik yapı üretimi için en az %20 soğuk deformasyonun gerekliolduğu belirlenmis ve tiksotropik yapı dönüsümü için yarı-katı sıcaklıktaizotermal bekletmeye gerek olmadığı tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, thixotropic microstructure produced in a wrought AA2024alloy for the semi-solid forming was investigated by strain induced meltactivated (SIMA) method. For this purpose, Extruded AA2024 alloy wassubjected to cold deformation at different rates, then heated to a semisolidregion, and cooled in water at room temperature. Microstructureanalysis was achieved by metallographic and quantitative methods.Experimental results showed that spherical shaped thixotropicmicrostructures which required for semi-solid forming can be producedin AA2024 Al alloy by SIMA process. With increasing cold deformationrate, the shape factor increases while the grain size decreases. Withincreasing semi-solid temperature, grain size increased while the shapefactor has not been a significant change. For the production ofthixotropic structure by SIMA process, cold deformation rate wasdetermined to be necessary at least 20%, and there is no need toisothermal holding at semi-solid temperature for thixotropic structuretransformation.