Kredi derecelendirme kuruluşlarının ortak sınıflandırma uyumunun ağırlıklı kappa katsayısı kullanılarak incelenmesi
The analysis of interrater agreement of credit rating agencies using weighted kappa coefficient
- Tez No: 268592
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE BALİBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ağırlıklı kappa katsayısı aynı durumu birbirinden bağımsız olarak değerlendiren karar vericiler arasında gerçekleşen ortak sınıflandırma uyumunu ölçen kappa katsayısının genişletilmiş bir çeşididir. Bu çalışmada kappa ve ağırlıklı kappa katsayısına ilişkin istatistiksel yöntemler detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca doğrusal ağırlıklar kullanıldığı durumda ağırlıklı kappa katsayısına ilişkin bir tahmin verilmiştir. Buna ek olarak sektörün önde gelen kredi derecelendirme kuruluşlarının uyum yönünden değerlendirmeleri derecelendirdikleri bankalara ilişkin veri kullanılmak suretiyle ağırlıklı kappa katsayısı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Weighted kappa coefficient is a version of kappa coefficient which measures the interrater agreement between raters assessing independently corresponding cases. In this study, statistical methods of kappa and weighted kappa coefficient were examined in detail. Furthermore, in the case of using linear weights an estimate of weighted kappa coefficient was given. Additionally, the assessment of leading credit rating agencies of the area was made by using weighted kappa coefficient across the data of banks that they rated.