Bazı protein kaynaklı yem hammaddelerinin farklı depolama şartlarındaki değişikliklerinin mikrobiyolojik ve mikroskopik yöntemlerle belirlenmesi
Determination of some protein concentrated feedstuffs at different storage conditions and durations by using microbiological and microscopic methods
- Tez No: 268609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERSİN ŞAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada, hayvan beslemede kullanılan hayvansal ve bitkisel protein kaynaklarından soya fasulyesi küspesi ve balık ununun farklı depolama süresi ve sıcaklıklarında saklanmasının etkileri mikrobiyolojik ve mikroskopik yöntemlerle belirlenmiştir. Çalışmada soya fasulyesi küspesi ve balık unu 1-2 ay sürelerinde ve 26-37 0C sıcaklıklarında depolanmıştır. 1 ay depolama ile her iki üründe maya değerleri arasında değişim gözlenmezken, 2 ay depolanan ürünlerde maya sayımlarında sıcaklık artışıyla birlikte önemli düzeyde artış belirlenmiş, örneklerin hiçbirinde depolama süresinde küf gelişimi tespit edilmemiştir. Yapılan bu çalışmada, soya fasulyesi küspesi ve balık ununun farklı depolama süresi ve sıcaklıklarında muhafaza edilmesinin etkileri stereo mikroskop ile de incelenmiş, yapılan incelemeler sonucunda gözle görülen bir değişime rastlanmamıştır. Bu sonuçlar ışığında yem kalitesini belirlemek için hızlı ve güvenilir sonuç almaya yönelik yem mikroskopisi tekniklerinin kullanımında depolama şartlarının ve sürelerinin belirleyici olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the effects of different storage time and temperature at the microscopic and microbiologic analysis of the feed materials, such as soybean meal and fish meal. Feedstuffs? microbial composition, duration and temperature of feed storage were taken into account. Microbiological and microscopic changes were investigated in two types of feeds using a 2x2x2 factorial design: feedstuffs (soybean and fish meal), conditions of storage (26ºC and 37ºC) and storage duration (30 and 60 days). 30 days of storage time did not make any difference in yeast counts. However, yeast counts were increased by increasing storage temperature and time. No moulds were detected in any of the investigated feedstuffs before or after storage. The feedstuffs were examined under a stereo microscope, but no changes were observed. At this point, microscope analyse technics would give very quick and reliable results to determine the quality of feedstuff?s depending on storage temperature and time.