Etlik piliçlerde yemlere aromatik yağlar ve vitamin e ilavesinin bağırsak mikrobiyolojisi ve oksidatif stabilite üzerine etkileri
Effects of essential oils and vitamin e supplementation on gut microbiology and oxidative stability of broiler meat
- Tez No: 268620
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN ŞENKÖYLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Aromatik yağlar veya bitki ekstraktları son yıllarda rapor edilen antioksidan ve antibakteriyel etkileriyle 2006 yılı başına kadar büyütme faktörü olarak kullanılan antibiyotiklerin yerine geçme potansiyeli olan yem katkılarıdır.Bu çalışmada, aromatik yağların (üzüm çekirdeği yağı, kişniş yağı ve defne yaprağı yağı) ve E vitamini ilavesinin etlik piliçlerde performans, et kalitesi ve raf ömrü üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 5 muameleden oluşacak şekilde deneme düzenlenmiştir. Muamele grupları; 1) Kontrol, 2) Üzüm çekirdeği yağı (200 mg/kg), 3) Defne yaprağı yağı (200 mg/kg), 4) Kişniş yağı (200 mg/kg), 5) E Vitamini (200 mg/kg)' dir. Her muamelenin 7 tekerrürü olup, her kafes bölmesine 5 adet bir günlük erkek civciv konularak toplam 175 etlik civciv kullanılmıştır. 42. günde deneme ünitelerinden rastgele alınan birer hayvan üzerinde, göğüs etinin raf ömrü, depolama süresi ve oksidatif stabilitesi, karaciğer ve kalpte ise Malondialdehid (MDA) analizi yapılmıştır. Ayrıca, bağırsak mikrobiyolojisine ve histomorfolojisine ilişkin parametreler için; 21 ve 42 günlük yaşlarda her bölmeden bir hayvan rastgele seçilen hayvanlardan bağırsak doku ve içeriği alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Essential oils or plant extracts have recently been reported to have antioxidant and antibacterial effects in broilers and they may be alternative to the feed additives for antibiotics since their ban in poultry feeds as growth promoters from the beginning of 2006.The effects of various essential oils (grape seed, coriander, and laurel leaves oils) and vitamin E supplementation on broiler performance, meat quality and shelf life were examined in the present study. By these purposes, the experimental trial was conducted on 5 dietary treatments. Dietary treatments were as the following; 1) Control, 2) Grape Seed Oil (200 mg/kg), 3) Laurel Leaves Oil (200 mg/kg), 4) Coriander Oil (200 mg/kg) and, 5) Vitamin E (200 mg/kg). Each of the dietary treatments had 7 replicates and 5 day old male broiler chicks in each experimental unit to form 175 birds in total. Effects of essential oils on breast meat shelf life, oxidative stability, and Malondialdehid (MDA) analysis for liver and heart were measured at 42 days of age by sacrificing one bird from each of experimental unit. These analyses on meat, liver and heart will be repeated for fresh and 2 months at -18 ºC. Additionally, to examine the effects of treatments on intestinal microbiology and histomorphology, samples were collected from intestinal tissue and contents of the birds sacrificed at, 21 and 42 day of age, respectively. Yeast, Enterobacteriaceae, lactic acid bacteria and coliform bacteria counts were determined from the ileum and cecum contents.In the recent study, there was no difference between treatments in 21 days of age.