Farklı düzeylerde tarçın kabuğu polifenol ekstresinin etlik piliçlerde performans, karkas parametreleri ve abdominal adipoz doku dinamikleri üzerine etkisi
The effect cinnamon bark polyphenol extract at different levels on performance, carcarss parameters, and abdominal adipose tissue dynamics in broiler chickens
- Tez No: 916208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, etlik piliçlerde tarçın kabuğu polifenollerinin (TPE) performans ve karkas parametreleri üzerine etkisinin yanı sıra, farklı gelişim evrelerinde adipogenez ve adipogenezde anahtar rol oynayan adipojenik dönüştürücü faktörlerden biri olan peroksizom proliferatör aktive edilen reseptör gama (PPARγ) ve lipoprotein lipaz (LPL) gen ekspresyon düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Toplam 288 adet Ross 308 ırkı bir günlük erkek piliç, üç gruba ayrılarak birinci grup bazal yemle (katkısız, kontrol grubu- K), ikinci (TPE300) ve üçüncü (TPE600) gruplar ise bazal yeme 300 mg/kg ve 600 mg/kg tarçın kabuğu polifenol ekstresi ilave edilerek oluşturulan izokalorik ve izonitrojenik karma yemlerle 42 gün süreyle beslenmiştir. Çalışmanın 7, 14, 35 ve 42. günlerinde her alt gruptan bir piliç kesilerek abdominal adipoz doku örneklemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effects of cinnamon bark polyphenols (TPE) on fattening performance, slaughter and carcass traits, and the expression levels of peroxisome proliferator-activated receptor gamma (PPARγ) and lipoprotein lipase (LPL), which play key roles in adipogenesis and are critical adipogenic regulatory factors during different developmental stages of broiler chickens fed for 42 days. A total of 288 one-day-old male Ross 308 broiler chicks were divided into three groups. The first group was fed a basal diet (control group - C) without any additives, while the second (TPE300) and third (TPE600) groups were fed isoenergetic and isonitrogenous compound diets supplemented with 300 mg/kg and 600 mg/kg cinnamon bark polyphenol extract, respectively. Abdominal adipose tissue samples were collected from one chick in each subgroup at 7, 14, 35, and 42 days of age.