Hava Harp Okulu uçak bölümü eğitim prgramının etkililiğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 26863
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNİRE ERDEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Hava Harp Okulu ( Hv.H.O.) Uçak bölümünden 1985-1986-1987 yıllarında mezun olan subayların ve amirlerinin görüşlerinden yararlanılarak, bölüm programının etkililiğini değerlendirmek ve elde edilen sonuçlara dayalı olarak önerilerde bulunmaktır. Araştırma 1991-1993 yılları arasında Hv.H.O.1 nda yapıl mıştır. Uçak bölümü eğitim programının hedef davranışları, konu ve kapsamı ile ilgili olarak bu okulda bulunan uçak bölümü branş öğretmenlerinin görüşlerinden yararlanılmıştır. Ayrıca 1985-1986-1987 yıllarında mezun ve halen değişik yerlerde görev yapmakta olan subayların ve amirlerinin görüşlerinden de yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın I. alt problemi;“Hv.H.O. Uçak Bölümü eğitim programında yer alan derslerde kazandırılan hedef davranışların bu bölümden mezun olan subaylar tarafından kullanılma de receleri”, II. alt problemi;“Hv.H.O. Uçak Bölümü mezunlarının sahip olduğu hedef davranışların bir üst amirlerine göre önem dereceleri”, III. alt problemi de“Hv.H.O. Uçak Bölümünden mezun olan ve halen kıt'a hizmeti yapan subayların kendilerine sunulan önerilere katılma dereceleri”ile ilgili görüşlerini almak amacını taşımaktadır. Araştırmada veriler, alt problemlere cevap aramak amacı ile hazırlanan Uç değişik anketle elde edilmiştir. I. anket me-11 zun subayların kazandıkları hedef davranışları kıt 'ada kullanma derecelerine ilişkin olarak geliştirilmiştir. II. anket halen kıt' a hizmeti yapmakta olan bu subayların mezun oldukları uçak bölümü eğitim programının geliştirilmesi için önerilerini almak amacıyla hazırlanmıştır. III. anket ise halen kıt'a görevi yapmakta olan subayların bir üst amirleri için hazırlanmış tır. Bu anket amirlerin emirlerindeki uçak bölümü mezunu subayların kazandıkları hedef davranışları, görevlerini yapmalarında ne derece önemli gördüklerini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları aşağıdaki gibi özetlenebilir:. 1. Hv.H.O. 'ndan 1985-1986-1987 yıllarında uçak bölümünden mezun olan ve halen kıt'a hizmeti yapmakta olan subaylar uçak bölümü eğitim programında yer alan Uçak Mukavemeti Makina Elemanları, Termodinamik, Jet Tepkili Sistemler ve Statik ders lerini kıt'a görevlerini yaparken kullanmadıklarını belirtmişlerdir. 2. Mezunların kıt'alarda kendilerinden beklenen farklı görevleri yapabilmeleri için mezun oldukları uçak bölümü ile ilgili sınıf okullarına gitmeleri gerekmektedir. 3. Yabancı dil derslerinin yetersiz olduğu ve uçak bölü mü hedef davranışlarının uygulamaya yönelik olmadığı belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre; Hava Kuvvetleri bünyesinde uygulanan eğitim ve öğretim faaliyetleri içerisinde eksikliklerin olduğu ve bu eksikliklerin ancak geniş tabanlı bir çalışmayla çözüle bileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of this research is to evaluate the effective ness of the Air War College (AWC) Aeronautical Department curriculum and to give suggestions referring the research re sults by getting opinions of the graduate officers and their immediate superiors. This research was carried out at AWC at the years 1991 1992 and 1993. The related information about performance objec tives and subject content of the AWC Aeornatical Department were taken from Aeronatical Department teaching staff. Also the opinions of graduate officers, graguated from this department at years 1985, 1986 and 1987, and their immediate superiors were used in this research. The first subproblem of the research was to determine the usage degree of performance objectives aimed at Aeronatical Department. The second subproblem was to determine the acceptance degree of given suggesttions by graduate officers working at different dutiess for curriculum development. The third subproblem was to determine the importance of performan ce objectives according to graduate officers' immediate superiors. Data were gathered by three different questionnaire to find answers to three subproblems. The first questionnaire was related to the relation between performance objectives and theIV usage degree of these by graduate officers at their duties. The second questionnaire was designed to get opinions of gra duate officers for Aeronatical Department curriculum develop ment. The third questionnaire was designed to get opinions of immediate seniors of graduate officers about the importance of performance objectives to do their duties. The research results can be summarized as follows: 1. Graduate officers from Aeronautical Department at years 1985, 1986 and 1987 are not using the performance objec tives aimed by Aircraft Endurance, Static, Machine Components Thermodinamic and Jet Propulsion Systems courses. 2. Graduate officers have to attend specialty schools after AWC to get further trainning on their specialty to meet requirements for diffirent duties. 3. Foreign language courses are not sufficient and donvt help to apply performance objectives. According to the results; there are some deficiencies at education and instruction activities followed by Air Force. These deficiencies should be examined in a wide besed study to find solutions.