İlkokuma yazma öğretimin de aşamalı bireşim tekniğinin etkinliği
- Tez No: 26862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu araştırma, ilkokuma ve yazma, becerisini bireşim yönteminin bir alt tekniği olan ve araştırmacı tarafından geliştirilmiş bulunan“aşamalı bireşim tekniği”ile kazanan öğrencilerin erişileriyle, çözümleme yöntemiyle kazanan öğrencilerin erişileri arasında anlamlı bir farkın bulunup bulunmadığım incelemek amacıyla yapılmıştır. De neysel yöntemle yapılan araştırma, 1991-1992 Öğretim yılında Niğde Merkez Selçuk İlkokulunda okuyan I. sınıf öğrencilerinden random atama yoluyla saptanan deney ve kontrol grupları üzerinde uygulanmıştır. Araştırma, sonuçlarını istenmeyen etkilerden arındırmak amacıyla, de ney öncesi grupların denkliği yetenek, cinsiyet, yaş, aile vb. değişkenler yönünden kontrol edilmiştir. Kontrol grubu öğrencilerine cümleden (bütünden) başlayan çözümleme yöntemiyle okuma ve yazma öğretimi yaptırılmıştır. Deney grubuna ise araştırmacı tarafından geliştirilmiş bulunan“aşamalı bireşim tekniği”ile öğretim yaptırılmıştır. Deney grubuna uygulanan bu teknikte öğrencilerin bütün sesleri (harfleri) algılamaları beklenmeden kolay öğrendikleri seslerden oluşturulan anlamlı hece, sözcük ve cümlelerle okumaları yolu seçilmiştir. Daha sonra yeni öğrenilen seslerle ve eski öğrendiği seslerin bireşiminden oluşan anlamlı yapılarla öğrenim sürdürülmüştür. Bu işlem alfabedeki bütün sesler (kolay öğrenilen seslerden zor öğrenilen seslere doğru) öğrenilinceye kadar sürdürülmüştür. «t» testi kullanılarak yapılan gruplar arasındaki kıyaslamalar sonu cunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. 1. Aşamalı bireşim tekniğinin uygulandığı deney grubu öğrencileriII okuma ve yazma becerisini anlamlı düzeyde daha kısa sürede kazanmışlardır. 2. Aşamalı bireşim tekniğinin uygulandığı deney grubu öğrencileri, öğretim yılının birinci yarısında, anlamlı düzeyde daha hızlı oku muşlardır. Öğretim yılı sonunda, okuma hızı yönünen iki grup arasındaki bu farkın anlamlılığı ortadan kalkmıştır. 3. Aşamalı bireşim tekniğinin uygulandığı deney grubu öğrencileri, öğretim yılının birinci yansında, Okuma doğruluk derecesi yönünden daha başarılı olmuşlardır. Öğretim yılı sonunda okuma doğruluğu yönünden iki grup arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. 4. Okuduğunu anlama gücü yönünden, öğretim yılı sonunda elde edilen fark anlamlı değildir. Ancak, aşamalı bireşim tekniğinin uygulandığı deney grubu öğrenicileri anlamlılık düzeyine çok yakın bir farkla daha başarılıdırlar. 5. Aşamalı bireşim tekniğinin uygulandığı deney grubu öğrencileri, yazma becerisi yönünden, hem birinci yarıyılda hem de öğretim yılı sonunda anlamlı düzeyde başarılıdırlar. i 6. Gruplar okuma ve yazma becerisinin gelişimi yönünden de incelenmişlerdir. Her iki uygulamada da okuma ve yazma becerisinin, hece den kelimeye, kelimeden de basit cümleye ve daha karmaşık yapılara doğru, çocuk dil gelişimine paralel bir aşama izlediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ÎIÎ SUMMARY The aim of this study is to investigate whether a meaningful difference between the capabilities of students who acquired the reading and writing skills with“phased synthesis technique”created by the researcher, which is a sub-tecnique of the synthesis technique (alphabetical method) and that of the students who have learned with the analysis method, exists or not. The experimental research study was applied to the first grade pupils chosen as experiment and control groups with the random selection method from Niğde Merkez Selçuk Primary School. In order to purify the research results from unwanted influences the equivalence of the pre-experimental gruops has been controlled according to variables such as ability, sex, age and family. The analysis teaching method which begins with the sentence (whole) was employed in teaching how to read and write to the control group. The experimental group was taught with the“phased synthesis method”formed by the researcher. The meaningful syllables, words and sentences which are composed of sounds (letters) that are easy for the pupils to learn have been used with the experimental group instead of expecting that they comprehend every single, sound. Afterwards, learning has proceeded with structures composed of the synthesis of newly learned and former sounds. This procedure has continued until all of the sounds In the alphabet (from easy to learn to harder) have been learned. The following findings were found with the comparisons made between experimental and groups by the“t”test: 1. The experimental group who has learned with the phasedIV synthesis method has acquired the reading and writing ability within a meaningful level In a shorter period. 2. The experimental group pupils who were taught with the phased synthesis method were faster in the meaningful level at the end of first term. At the end of the educational year the meaning of this difference was nullified. There were no significant differences in terms of speed of reading. 3. The experimental group pupils who taught with the phased synthesis method have read more correctly in the meaningful level at the end of first term. At the end of the educational year the meaning of this difference was nullified. There were no significant differences in terms of reading correctly. 4. The difference obtained In reading comprehension skill at the end of the year has been insignificant. However, the experimental group students who have been taught with the phased synthesis method were more successful than the pupils in control group. 5. The experimental group pupils who were taught with the phased synthesis method were more successful in writing skills at the end of first and second terms. 6. The groups have been compared according to the development of their reading and writing skills as well. In both applications it has been found that the reading and writing skills have been in parallel to the child language development oriented from the syllable to word to simple sentences and towards more complex structures.