Saanen x Malta melezi keçilerde alyuvar içi glutatyon ve potasyum polimorfizminin belirlenmesi
Determination of erythrocyte potassium and glutathione types in saanen x Malta crossbred goat
  1. Tez No: 268631
  2. Yazar: MERVE KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESER KEMAL GÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada Saanen x malta Melezi keçilerde alyuvar içi potasyum ve glutatyon tipleri bakımından genetik yapısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Tekirdağ Malkara İlçesinde bulunan 42 başlık Saanen x malta Melezi keçileri kullanılmıştır. Hayvanların boyun toplardamarından kan örneklerinde alyuvar içi potasyum ve glutatyon tiplendirmesi yapılarak çeşitli alınan kan parametreleri hesaplanmıştır (Nawb, Nap, Nae, Kwb, Kp, Ke). Bu kan parametrelerinin alyuvar içi potasyum tipine göre kan parametreleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Saanen melezi keçilerde alyuvar içi potasyum polimorfizmi bakımından fenotipik frekansları % 11 LK tipli ve % 89' u HK tipli olarak tespit edilmiştir. Alyuvar içi potasyum polimorfizmi bakımından allel gen frekansı ise KH gen frekansı 0,93 ve KL gen frekansı 0,07 olarak bulunmuştur. Ayrıca sürünün Hardy-Weinberg yasasına göre genetik dengede olduğu ? 2 analizi sonucunda anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was aimed to determine erythrocyte potassium and glutathione types in Saanen x Malta crossbreeds. Present study was realized only 42 animals. All animal was obtained from Tekirdağ- Malkara raised special farm. Samples of blood were taken from the V. Jugularis of goat. This blood samples were used to determine erythrocyte potassium, glutathione and some blood parameters (Nawb, Nap, Nae, Kwb, Kp, Ke). The phenotipic frequencies were determined to erythrocyte potassium types for animal such as 11 % LK types and 89 % HK types. The gene frequency of KH and KL loci were found as 0,93 and 0,07 respectively. Furthermore, the observed and expected genotype frequencies were suitable in terms of Hardy-Weinberg equlibrium.