Beymelek Lagünü'ndeki levrek balıkları (Dicentrarchus labrax L. 1758)'nın helmint faunasının tespiti
Determination of helminth fauna on european sea bass (Dicentrarchus labrax L. 1758) in Beymelek Lagoon
  1. Tez No: 268675
  2. Yazar: NESRİN EMRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KUBİLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Beymelek Lagünü'ndeki Avrupa deniz levrek balıkları (Dicentrarchus labrax L.1758)' nın helmint faunası mevsimsel olarak incelenmiştir. Araştırmada lagündeki kuzulukta ve yapılan avcılıktan elde edilen levrek balığı çalışılmıştır. Yapılan incelemelerde; solungaçlarda;Monogenea'dan bir tür (Diplectanum aequans), sindirim borusunda; Digenea'dan bir tür (Acanthostomum absconditum) ve vücut boşluğunda; Nematoda' dan da bir tür (Hysterothylacium larvası) tespit edilmiştir. Saptanan türlerden Acanthostomum absconditum Türkiye helmint faunası için yeni kayıttır.Özellikle Diplectanum aequans'ın levrek balıkları için spesifik bir helmint olduğu bilinmektedir. Bu çerçevede anılan türün enfastasyon oranı %71.2 bulunmuştur. Enfestasyona her mevsim rastlanmış olup, maksimum seviyeye kış aylarında ulaşılmıştır. Ayrıca sonbahar mevsiminde ise enfestasyon oranı %93.7 olarak tespit edilmiştir. Diğer plathelminth türü Acanthostomum absconditum'un yoğunluğu ise sonbaharda olmuştur. Helmintler içerisinde yer alan Cestoda ve Acanthocephala grubundan hiçbir tür parazite rastlanılmamıştır.Yine söz konusu parazitlerden D. aequans için en yüksek ortalama yoğunluk değeri kışın (51.5); buna karşın A. absconditum için sonbaharda en yüksek değer (9.3) ve Hysterothylacium sp. larvası için bulunan değer ise sonbahar'da (2) `dir. Ortalama bolluk seviyeleri ise D. aequans için maksimum kışın (51.1), minimum ise yaz mevsiminde (3.2); buna karşın, A. absconditum için maksimum sonbahar (4.13) ve minimum kış mevsiminde ise (0.1) bulunmuştur.Beymelek lagünü'ndeki levrek balıklarında özellikle 2 yaşlı olanlarda- anılan üç tür helmint tespit edilmiştir. Beymelek Lagünü'nde yaşayan levrek balıkları potansiyel anaç balıklar olması nedeniyle yetiştiricilik için kullanılmadan önce gerekli dezenfeksiyon işlemlerinden geçmesi gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to determine seasonal changes of helminth fauna on European sea bass (Dicentrarchus labrax L. 1758) in Beymelek Lagoon, Antalya, Turkey. In this study, one species (Diplectanum aequans) from Monogenea species on fish gills, one species (Acanthostomum absconditum) from Digenea in digestion tube and one species (Hysterothylacium larvae) from Nematoda in body cavity were determined.Among the determined species, A. absconditum is a new record of helminth fauna in Turkey.Particularly Diplectanum aequans is known to be a species specific helminth on European sea bass. The results indicated that this helminth had an infection rate of %71.2. The infection was prevalent in all seasons but reaches maximum in the winter. The infection rate was determined to be 93.7% in the autumn. Moreover in the same season the infection rate of other plathelminth species, Acanthostomum absconditum, reached the maximum. However, no species from Cestoda and Acanthocephala was observed.The highest mean intensity of D. Aequans, A. absconditum and the larvae of Hysterothylacium sp. were 51.5 in the winter, 9.3 and 2.0 in the autumn respectively. The maximum and minimum abundances of were 51.1 in the winter and 3.2 in the summer for D. aequans, whereas 4.3 in the autumn and 0.1 in the winter form A. absconditum.Above mentioned helminth species were seen on two years old European sea bass in Beymelek Lagoon. Consequently, it was concluded that prior to selection of sea bass from the lagoon as a broodstock candidate for aquaculture, they should be carefully checked and treated.