Medikal görüntü işleme için fraktal geometri kullanarak üç boyutlu modelleme ve hızlı prototipleme yazılımının geliştirilmesi
Rapid prototyping software developing and fractal geometry based three-dimensional modelling for medical image processing
- Tez No: 268688
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Makine Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında, tıpta hasta teşhisini ve tedavisini kolaylaştırmak amacıyla kullanılan medikal görüntü verileri (Bilgisayarlı Tomografi'den ? Manyetik Rezonans' dan elde edilen) olan DICOM dosyalarının incelenip 3 boyutlu (3D) modelinin ortaya çıkarılması amacıyla kullanıcı ara yüzlü bir medikal program geliştirildi.3 boyutlu modelin ortaya çıkarılmasında ise Fraktal Geometrinin, Kutu Sayma ve Hausdorff Boyutu hesaplamaları hakkında araştırmalar yapıldı. Oluşturulmak istenen 3 boyutlu model için mesh algoritmaları kullanıldı. Hausdorff Boyutu hesaplamalarının sonuçları grafiksel olarak gösterildi. Bu işlemler sayesinde; hassas, optimum şartlarda doğru ve hızlı bir şekilde mevcut görüntüler incelendi ve uygulama yazılımı geliştirildi.Araştırılan bu tez konusu ilk önce Manyetik Rezonans (MR) veya Bilgisayarlı Tomografi (CT) cihazlarından elde edilen görüntülerin hangisinin daha iyi sonuç vereceği araştırıldı ve karşılaştırıldı. Uygun olan görüntü dosyaları ise (MRI) uygulama yazılımında mevcut veriler olarak işlendi.Geliştirilen uygulama yazılımı sayesinde medikal görüntüleme teknikleri kullanılarak elde edilen DICOM formatlı resim dosyaları, istenilen görüntü işleme algoritmalarından yararlanılarak, farklı uygulamalar için (filtreler, Hausdorff Hesaplamaları vb. ) sonuçlar alınması sağlandı. Bu çalışma disiplinler arası bir çalışma olduğu için daha geniş araştırmalar yapılarak farklı sonuçlar ve uygulamalar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, medicine, nursing diagnosis, and treatment facilities used for medical image data (computed tomography - Magnetic resonance than derived) as DICOM files, examine whether the three-dimensional (3D) to reveal the purpose of user-faced medical programs have been developed.Three-dimensional model of the Fractal Geometry in finding, the box counting and Hausdorff dimensions of calculations were made about the research. Mesh algorithms for creating 3D models intended to be used. Hausdorff Dimension calculation results were shown graphically. Through this process, precise, accurate and fast in optimal conditions were present in images and application software is developed.This thesis investigated the first Magnetic Resonance Imaging (MRI) or Computed Tomography (CT) images obtained from the device which will give better results were evaluated and compared. The image files are appropriate (MRI) as the application software available in the data was processed.Application software developed by the DICOM format image files obtained by using medical imaging techniques, making use of the desired image processing algorithms, for different applications (filters, Hausdorff calculations, etc..). Results to be achieved. This study is an interdisciplinary study, and applications for the different results can be achieved by larger studies.