Baritli betonun mekanik özellikleri
Mechanical properties of concrete barite
  1. Tez No: 268689
  2. Yazar: SEYYİD SANCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSETTİN KILINÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Atabey agregası ile Şarkikaraağaç bölgesinden temin edilen barit agregası kullanılmıştır. Bu malzemeler ile üretilen numuneler üzerinde deneyler yapılarak mekanik özellikleri araştırılmıştır. Deneylerde su/çimento oranı 0,5 olan farklı boyutlarda BS30 sınıfı normal agregalı betonlar ve bu agregalar yerine barit agregası kullanılan ağır betonlar üretilmiştir. Üretilen bu beton numuneler üzerinde basınç dayanımı, eğilme dayanımı ve durabilite deneyleri yapılmıştır. Elastisite modülü değerleri elde edilmiştir.Barit agregası kullanılarak üretilen küp numunelerin basınç dayanımları, normal agrega kullanılarak üretilen küp numunelerin basınç dayanımları ile aynı dayanıma sahip olduğu görülmüştür. Eğilme dayanımları için üretilen donatılı ve donatısız numunelerde de baritli numunelerin eğilme dayanımı normal agregalı numunelerin eğilme dayanımı ile hemen hemen aynı çıkmıştır. Değişik etriye oranları kullanılarak üretilen numunelerde dayanım farklılığı gözlenmiştir. Elastisite modülü katsayıları da barit agregalı numunelerin daha iyi olduğu görülmüştür. Sülfata tabi tutulan küp numunelerde de barit agregası kullanılan numunelerin basınç dayanımları daha yüksek çıkmıştır.Sonuç olarak, agrega yerine barit kullanılarak üretilen betonların tüm özelliklerinin normal betonla aynı özellikte olduğu halde biraz daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, with aggregate Şarkikaraağaç Atabey barite aggregates obtained from the area used. That these materials can be produced by conducting experiments on the mechanical properties of concrete were investigated. In the experiments of water / cement ratio of 0.5 BS30 different size classes instead of normal aggregate concrete and aggregates of barite used heavy concrete aggregates were produced. Produced on the compressive strength of concrete samples, flexural strength and durability tests were carried out. Modulus values were obtained.Produced using barite aggregate the compressive strength of cube samples, produced using traditional aggregate the compressive strength of cube samples with the same strength have been observed. Flexural strength of reinforced and unreinforced samples produced for the baritli bending strength of samples with normal aggregate flexural strength of specimens increased with almost the same. Rates using different stirrup strength differences were observed in samples produced. Coefficients of barite aggregate modulus of the samples were found to be better. The cube samples subjected to sulfate in the barite used in aggregate the compressive strength of samples were higher than.As a result, instead of the aggregate of all the features beonların barytes produced using the same features as normal concrete, although it is slightly higher than the observed.