Probiyotik ilaveli beslemenin tilapia (Oreochromis niloticus L.) ve aynalı sazan (Cyprinus carpio L.1758) yavrularının büyüme ve yem değerlendirmesine etkileri
The effects of probiotic added feeding on the growth and feed conversion of tilapia (Oreochromis niloticus L.) and mirror carp (Cyprinus carpio L. 1758) fry
- Tez No: 268711
- Danışmanlar: PROF. DR. MURTAZA ÖLMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, %39 ham protein ve 3500 kcal/kg sindirilebilir enerji içerecek şekilde hazırlanan temel yem ve bu yeme 1,0x105 , 1,0x106 , 1,0x107 kob/g yem oranlarında olacak şekilde Bactocell® (Pediococcus acidilactici içeren) ilave edilerek hazırlanan izonitrojenik ve izokalorik deneme yemlerinin uygulamada hangi koşullarda ne kadar süreyle kullanılabileceğinin belirlenmesi ve hazırlanan bu yemlerle tilapia (O. niloticus) ile aynalı sazan (C. carpio) yavrularının beslenmesi amaçlanmıştır.Denemenin birinci aşamasında; +4 ºC ve -18 ºC' de 90 gün süreyle muhafaza edilen yemlerdeki probiyotik ve total bakteri sayıları belirlenmiştir. Muhafaza sıcaklığına bağlı olarak deneme yemleri arasında probiyotik ve total bakteri sayıları açısından istatistiksel farklılık önemsiz bulunmuştur. Statistical difference was disregardedDenemenin ikinci aşamasında tilapia (O. niloticus) ve aynalı sazan (C. carpio) yavruları 90 gün süreyle; 45 gün probiyotik ilavesiz temel yem ve bu yeme 1,0x105, 1,0x106, 1,0x107 kob/g yem oranlarında probiyotik ilaveli deneme yemleriyle, 45 gün de bütün gruplar probiyotik ilavesiz temel yem ile beslenerek büyüme, yem değerlendirme, besin maddelerinin sindirilebilirliği, yaşama oranı ve vücut kompozisyonuna etkileri belirlenmiştir.Deneme sonunda; tilapia (O. niloticus) için en iyi büyüme kontrol grubunda, en iyi yem değerlendirme ve besin maddelerinin sindirilebilirlik oranları PRO107 grubunda bulunmuştur. Kontrol grubunda canlı ağırlık 3,972 g, PRO107 grubunda yem değerlendirme oranı 0,97, kuru madde sindirilebilirliği %76,80, ham protein sindirilebilirliği %90,39, ham yağ sindirilebilirliği %92,91 olmuştur. Aynalı sazan (C. carpio) yavruları için de en iyi büyüme kontrol grubunda, en iyi yem değerlendirme ve besin maddelerinin sindirilebilirlik oranları PRO107 grubunda bulunmuştur. Kontrol grubunda canlı ağırlık 0,618 g, PRO107 grubunda yem değerlendirme oranı 2,172, kuru madde sindirilebilirliği %72,36, ham protein sindirilebilirliği %87,33, ham yağ sindirilebilirliği %82,81 olmuştur. Sonuçta tilapia (O. niloticus) ve aynalı sazan (C. carpio) yemlerine 1,0x107 kob/g Pediococcus acidilactici MA 18/5M (Bactocell®) probiyotik bakterisi ilave edilerek beslemenin yem değerlendirme ve besin maddelerinin sindirilebilirliği açısından olumlu yönde etkisinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine what conditions and how long can be used and to feed tilapia (Oreochromis niloticus) and mirror carp (Cyprinus carpio) with basic diet with 39 % crude protein and 3500 kcal/kg digestible energy and isonitrogenic and isocaloric experimental diets to be by adding 1,0x105, 1,0x106 , 1,0x107 cfu Bactocell® (contained Pediococcus acidilactici ) /g diet was prepared. Experiment I, It was determined probiotic and total bacteria levels in feed conserved at +4 oC and ? 18 oC for a period of 90 days.Experiment II, tilapia (Oreochromis niloticus) and mirror carp (Cyprinus carpio) was fed with basic diet without probiotic and other diets to be by adding 1,0x105, 1,0x106 , 1,0x107 cfu Bactocell® (contained Pediococcus acidilactici ) /g diet for 45 days and all groups was fed with basic diet without probiotic for 45 days for a period of 90 days and It was determinated to effects on growth, feed conversion, digestibility of nutrients, survival rate, body composition.At the end of experiment, It was found that the best growth in control group for tilapia juveniles and the best feed conversion, digestibility of nutrients in PRO107 group. It was found that live weight for control group: 3,972g, feed conversion rate: 0,97, dry matter digestibility:76,80, crude protein digestibility: 90,39 %, crude fat digestibility: 92,91 % for PRO107 group. Also, the best growth in control group for mirror carp and the best feed conversion, digestibility of nutrients in PRO107 group. It was found that live weight for control group: 0,618g, feed conversion rate: 2,172, dry matter digestibility:72,36, crude protein digestibility: 87,33 %, crude fat digestibility: 82,81 % for PRO107 group. Eventually, It was found that positive effect of 1,0x107 cfu/g Pediococcus acidilactici MA 18/5M (Bactocell®) in terms of feed conversion and digestibility of nutrients for tilapia and mirror carp feeding.