Etilen oksit, dimetil eter, trimetilen oksit ve tetrahidrofuran eterlerinin H2O ile oluşturdukları komplekslerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation for complexes formed from ethylene oxide, dimethyl ether, trimethylene oxide and tetrahydrofuran with water
- Tez No: 268723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN AYTEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çeşitli sayıda molekül içeren kümeler genellikle hidrojen bağı ile veya zayıf Van der waals etkileşimleri ile bağlanırlar. İkiden fazla molekül içeren bu kümelerlerin bir özelliği, etkileşim enerjisine katkıda bulunan kooperatif etkisidir. Bu tür etki yalnızca enerjiyi artırmakla kalmaz aynı zamanda kümenin dipol momentini ve titreşim frekanslarını değiştirir. Kooperatif etki özellikle hidrojen bağlı molekül kümelerinin önemli bir özelliğidir.Bu çalışmada, basit eter (DME) ile halkalı eterlerin (EO, TMO, THF) H2O komplekslerinin hidrojen bağlanması, kuantum mekaniksel olarak incelenmiştir. İncelenen eter serisi içerisinde, hidrojen bağ kuvveti TMO...H2O > THF...H2O > EO...H2O > DME...H2O şeklinde bulunmuştur. Eter-(H2O)n (n=1, 2) kompleksleri ayrıca ab initio moleküler dinamik ile düşük sıcaklıklarda incelenerek dinamiğe eşlik eden IR spektrumları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Molecular clusters which are included a number of various molecules are generally bounded either by hydrogen bond or by weak Van der waals interactions. One of the salient features of these clusters which includes more than two molecules is cooperativity effect which contributes to interaction energy. This form of effect not only rises the energy, but also changes the dipole moments and vibration frequencies of the clusters. The cooperativity effect is particularly important property of hydrogen bonded molecular clusters. In this study, a simple ether (DME) and cyclic ethers (EO, TMO, THF), hydrogen bonding of H2O complex, were investigated in quantum mechanical. Examined in the ether series, the hydrogen bond strength TMO ... H2O > THF ... H2O > EO ...H2O > DME...H2O. Ether-(H2O)n (n =1, 2) complexes at low temperatures also were examined with ab initio molecular dynamics accompanying dynamic IR spectra were examined.