Kalsiyum içerikli yemlerin tatlısu istakozları Astacus leptodactylus (Eschscholtz, 1823)'nın büyüme performansına etkisi
The effects of calcium supplemented diets on growth performance of crayfish (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823)
- Tez No: 309575
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada kerevit yavrularının (Astacus leptodactylus) yemine farklı oranlarda ilave edilen kalsiyum karbonatın yaşama oranı, büyüme performansı ve yem değerlendirme oranı üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, yumurtadan yeni çıkmış başlangıç ağırlıkları ortalama 0,04±0,001 g ve boyları 11,02±0,099 mm olan 600 adet kerevit yavrusu rastgele 12 adet akvaryuma (50 kerevit/akvaryum) stoklanmıştır. Denemede kalsiyum karbonat yeme %1, %3 ve %5 oranlarında ilave edilmiştir. Kontrol grubuna ise kalsiyum karbonat ilavesi yapılmamıştır. 90 günlük araştırma sonunda %1, %3 ve %5 kalsiyum karbonat içerikli yemlerle beslenen kerevit yavrularının önemli olmasada ağırlık artışı ve spesifik büyüme oranları daha yüksek bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of dietary calcium carbonate supplementation in diet on survival rate, growth performance and feed utilization of crayfish fry (Astacus leptodactylus). Average initial weight was 0.04±0.001 g and length was 11.02±0.099 mm of newly hatched 600 crayfish were stocked randomly in twelve aquariums (50 crayfish/aquarium). The calcium carbonate added to the feed was 1%, 3% and 5%. The control group was fed diets without calcium carbonate supplementation. Four experimental diets were supplemented with calcium carbonate at a rate of 0%, 1%, 3% and 5%. After 90 days of the feeding trial, crayfish fed 1%, 3% and 5% calcium carbonate diets had slightly higher weight gain and specific growth rate than control group (p>0.05).