Şalgam suyunun raf ömrünün uzatılması için bozulma etmeni yabani mayaların ısıl işlem ile inaktivasyonu
Inactivation of spoilage factor wild yeasts by heat treatment in turnip juice to prolong the shelf-life
  1. Tez No: 268780
  2. Yazar: NALAN ÖZHAN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİ ÇOKSÖYLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada piyasadan temin edilen bozulmuş şalgam sularından 39 adet maya izole edilmiş ve bunların bozulma etmeni oldukları deneysel olarak gösterilmiştir. Bu maya izolatlarının; tanımlanması sonucunda 30'unun Candida krusei, 6'sının Candida pelliculosa ve 3'ünün Candida lipolytica olduğu belirlenmiştir. Tesadüfi olarak seçilen Candida krusei suşu ile 5 sıcaklık derecesi (50, 54, 55, 57 ve 58 oC), üç pH değerinde (pH 3.3, 3.5 ve 3.8) ve şalgam suyu ortamında inaktivasyon denemeleri yapılarak iki matematiksel model (klasik D değeri ile Weibull dağılımı modeli) karşılaştırılmış ve suşların karşılaştırılacağı sıcaklık ve pH aralığı belirlenmiştir. Suşların karşılaştırılması bu denemeye göre belirlenen 3 sıcaklık (50, 54 ve 57 oC) iki pH (pH 3.5 ve 3.8) ve iki ortam (şalgam suyu ve sitrat tamponu) kombinasyonlarında yapılmıştır ve sonuçların değerlendirilmesinde Weibull dağılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 39 yeast strains were isolated from spoiled turnip juices obtained from the market and it was shown experimentally that these yeasts were cause of deterioration. As a result of identification of these yeast isolates, 30 of them were determined as Candida krusei, 6 of them as Candida pelliculosa and 3 of them as Candida lipolytica.. Two mathematical models (classical D values and Weibull distribution model) were compared by inactivation tests with Candida krusei which was chosen randomly at five different temperatures (50, 54, 55, 57 and 58), three pH values (pH 3.3, 3.5 and 3.8), in the turnip juice. Then the temperature at which the strains was compared and pH range were determined. Comparison of the strains were performed at combinations of three temperatures (50, 54 and 57 oC), two pH values (pH 3.5 ve 3.8) and two media (turnip juice and citrate buffer) and evaluation of the results were performed using Weibull distribution.