Cerrahi tedavi yapılmış kolon kanserli hastalarda kemoterapi öncesi ve sonrası tümör belirleyicileri ve bazı biyokimyasal parametrelerin incelenmesi
  1. Tez No: 268787
  2. Yazar: TUĞBA GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma Hastanesi Medikal Onkoloji Anabilim Dalında kolon kanseri teşhisi konmuş toplam 40 hasta ve sağlıklı 29 kişi gönüllü olarak katılımı sağlandı, daha sonra kemoterapi öncesi ve sonrası tümör belirleyicileri ve bazı biyokimyasal parametreler incelendi. Kolon kanserli hasta ve sağlıklı bireyler arasında yapılan bu çalışmada karbonik anhidraz ve katalaz aktiviteleri, hasta gurubunda komoterapi öncesi ve kemoterapi sonrası ile sağlıklı bireyler arasında istatistiksel olarak anlamlılık bulundu (p0.05) yine kolon kanserli hastanın kemoterapi öncesi ve sonrası globülin düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05). Kanserli hasta kemoterapi öncesi, sonrası ve kontrol gurupu AST ve amilaz düzeylerinde istatistiksel olarak önemli derecede bir anlamlılık saptanırken (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, totally 40 patients diagnosed with colon cancer and 29 healthy volunteers were participated for examinations in Yuzuncu Yil University, Faculty of Medicine, Department of Medical Oncology. Tumor markers and some biochemical parameters were investigated before and after chemotherapy in patients suffered from colon cancer and volunteers healthy persons. The activities catalase, carbonic acid in medicated and healhy groups were found to be statistically significant (p0.005); Statistically significant value (p0.05). In healty individuals and patients before and after chemotherapy statistically significant AST and amilase levels were found (p0.05).